Zdobądź do 50% dofinansowania na abonament w EazyBot!
4 marca, 2025Rosnące zainteresowanie kryptowalutami sprawia, że rynek cyfrowych aktywów nieustannie się rozwija i rośnie, wchodząc na rozmaite ścieżki. Wpływa na to nieustanne doskonalenie technologii związanych z siecią blochchain.
Z jakich elementów składa się rynek kryptowalut? Jakie możliwości daje? Kto może skorzystać na rynku kryptowalut? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej.
Rynek kryptowalut – rodzaje kryptowalut a aktualne ceny kryptowalut
Aktywa cyfrowe da się użyć na wiele sposobów, w tym do celów płatniczych i inwestycyjnych, choć nie zaliczają się do oficjalnych środków płatniczych, jak waluty fiat. Mimo to cieszą się wielką popularnością, a w świecie krypto można spotkać mocno zróżnicowane projekty, wykorzystywane na wiele sposobów. Do najczęściej wymienianych zaliczają się:
- kryptowaluty płatnicze (Bitcoin, Litecoin) – przede wszystkim wymiana wartości, płatności i inwestycje (jak waluty fiat),
- stablecoiny (Tether) – cyfrowe aktywa powiązane z tradycyjnymi aktywami (dolarem, kruszcami), co zwiększa ich stabilność i ogranicza wahania kursów,
- platformy smart contracts (Ethereum) – pozwalają na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji i inteligentnych kontraktów,
- memecoiny (Dogecoin) – choć powstały jako żart, potrafią cieszyć się popularnością wśród użytkowników i zyskiwać na wartości,
- tokeny użytkowane (Chainlink) – zapewniają dostęp do usług na platformach w sieciach blockchain,
- tokeny bezpieczeństwa – to odwzorowanie tradycyjnych aktywów (nieruchomości, akcje), które zostały przeniesione do wirtualnej rzeczywistości krypto.
Przypadki użycia kryptowalut mogą być zatem mocno zróżnicowane. Warto zatem dobrze zastanowić się, do czego i jak chce się ich używać, by znaleźć najlepszą opcję dla siebie.
Gdzie można kupować i sprzedawać kryptowaluty?
Aby móc cieszyć się z korzyści, jakie dają kryptowaluty, należy znaleźć właściwą przestrzeń do zakupienia ich. Najczęściej inwestorzy, traderzy i osoby, które chcą wykorzystywać krypto (Bitcoina i inne kryptowaluty) jako środki płatnicze w sieci, decydują się na przeprowadzenie transakcji na giełdach kryptowalut. W tej przestrzeni da się nie tylko kupić lub sprzedać waluty krypto, ale też sprawdzić kurs Bitcoina, skorzystać z zaawansowanych narzędzi do tradingu czy znaleźć wygodny portfel kryptowalutowy online.
Choć giełdy odgrywają kluczową rolę, na rynku istnieje szereg innych sposobów na zakupienie swoich krypto. Zaliczają się do nich kantory kryptowalut (online czy stacjonarne) czy bitomaty. Za ich pośrednictwem da się nabyć monety (wysoka i niska kapitalizacja rynkowa). Więcej na ten temat pisaliśmy już w artykule: „Gdzie najlepiej kupować kryptowaluty?”.
Zakup kryptowalut – różne metody korzystania z cyfrowych walut
Jak już wspomnieliśmy, kryptowalut używa się na wiele sposobów. Do najpopularniejszych zalicza się:
- trading,
- inwestowanie długoterminowe.
Czym różnią się oba podejścia? W pierwszym przypadku na bieżąco śledzi się cenę kryptowalut i w krótkich odcinkach czasu, dzięki wysokiej zmienności tego rynku, można uzyskiwać solidne zyski. Zazwyczaj trading zakłada zakup i sprzedaż kryptowalut w ciągu kilku minut, dnia lub kilku dni, gdy ich ceny wzrosną. Inwestycje długoterminowe natomiast zakładają zakup i długofalowe przechowywanie aktywów, bez względu na krótkoterminowe wahania cen na rynku.
W obu przypadkach stawia się zarówno na produkty o już stabilnej pozycji, jak i te, które są dopiero na pierwszym etapie rozwoju.
Co wpływa na cenę kryptowalut – rynek kryptowalut a cena kryptowaluty
Wie o tym niemal każdy inwestor – kursy kryptowalut potrafią się mocno zmieniać i wahać. Wpływa na to wiele czynników. Zalicza się do nich zarówno: makrotrendy ekonomiczne i finansowe, jak i rozmaite zdarzenia z innych obszarów gospodarki. Co ciekawe, na cenę kryptowaluty potrafi oddziaływać nawet zachowanie celebrytów i ich wypowiedzi.
Dlatego, aby mieć szanse na zyski w świecie krypto, warto przeprowadzać dokładne analizy (fundamentalne, techniczne, sentymentu rynku), a także śledzić najnowsze wiadomości z krajowego i światowego podwórka. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule: „Jak przewidzieć wzrost kryptowalut?”.
Nie tylko wielkość kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej – różne obszary zastosowań krypto
W jakich miejscach i jak można skorzystać z walut cyfrowych i technologii zapewnianych przez technologię blockchain? Obszarów jest wiele, a ich liczba nieustannie wzrasta, wraz z rozwojem dostępnych rozwiązań.
Warto choćby wspomnieć o takich sektorach, jak:
- zdecentralizowane finanse (DeFi) – finanse bez pośredników, pozwalające na udzielanie pożyczek, staking etc.,
- NFT – unikalne tokeny, które znajdują zastosowanie w grach, sztuce, kolekcjonerstwie,
- przechowywanie danych – kryptografia zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i częściową anonimowość, dlatego wiele osób sięga po takie rozwiązania, jak Filecoin czy Arweave,
- gry blockchain – sposób na zarabianie w grach,
- IoT – aktywa cyfrowe użyte w Internecie Rzeczy.
Kolejne ścieżki rozwoju wciąż pojawiają się z każdym kolejnym krokiem w przestrzeniach, które wymagają skuteczności, szybkości działania i jak najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Infrastruktura w świecie kryptowalut
Blochchain przechowuje dane w rozproszonych rejestrach, bez scentralizowanego nadzoru realizowanego przez organy kontrolujące. Mimo to wszystkie transakcje są ściśle chronione, a dane odpowiednio zabezpieczone. Duży wpływ na to ma struktura łańcucha bloków, który składa się z warstw (layers).
Wyróżnia się:
- warstwa sprzętowa,
- warstwa danych,
- warstwa sieciowa,
- warstwa konsensusu,
- warstwa aplikacji.
Każda z nich ma swoją ściśle określoną strukturę, cele i sposoby wykorzystania, by odpowiednio przetworzyć przedstawione dane czy zabezpieczyć transakcje. Równocześnie jednak ciągle ze sobą współpracują.
Jakie jeszcze rozwiązania i gałęzie infrastrukturalne warto wymienić w przypadku blockchainów i kryptowalut?
- mosty blockchain – pozwalają na komunikację między różnymi sieciami blockchain,
- protokoły DeFi – czyli platformy, które tworzą aplikacje finansowe na blockchainach.
Dynamiczne zmiany na rynku kryptowalut – co przyniesie przyszłość?
Kryptowaluty i blockchainy przynoszą wiele korzyści dla użytkowników prywatnych i biznesowych. Zapewniają wysoko poziom zabezpieczeń oraz dają szeroki wachlarz możliwości. Zanim jednak podejmie się decyzję o zakupie bądź inwestowaniu w krypto, warto dokładnie sprawdzić swój potencjał, by zainwestować tylko tyle, ile jest się gotowym stracić. Nie można zapominać, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem straty.