Jak inwestować w Bitcoin – praktyczne wskazówki
22 stycznia, 2024W jakie kryptowaluty inwestować w 2024 roku?
5 lutego, 2024Kryptowaluty mogą generować zyski dla inwestorów, którzy postanowią zainteresować się tematem aktywów cyfrowych. Potencjalne dochody zależą jednak od wielu czynników – w głównej mierze oczywiście od kwot przeznaczonych na inwestycję, a także wybranej strategii. Do dyspozycji są zarówno opcje długoterminowe, jak i krótkie inwestycje.
Co lepiej wybrać? Kiedy warto zdecydować się na inwestycje długoterminowe, a kiedy lepiej postawić na błyskawiczny trading? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziecie poniżej.
Cyfrowe aktywa w świecie kryptowalut – czy da się na nich zarabiać?
Kryptowaluty to naprawdę może być dobra inwestycja – zarówno dla doświadczonych inwestorów, jak i zupełnie nowych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze światem krypto. Zanim jednak zacznie się zarabiać pieniądze, trzeba dobrze zastanowić się nad sposobem, w jaki zamierza się to robić.
Przed inwestowaniem trzeba choćby poznać jak najlepiej cały rynek kryptowalut i opcje zarobkowe. Można bowiem szukać zysków w kopaniu kryptowalut, o którym mogliście przeczytać w naszym artykule: „Kopanie kryptowalut – czy to się opłaca?”. Innym rozwiązaniem jest kupowanie i sprzedawanie kryptowalut, gdy osiągają one korzystne wartości. Ze względu na wahania cen aktywów cyfrowych z jednej strony w przypadku walut działających w technologii blockchain można mówić o opcji dostarczającej dużego potencjału wzrostu. Z drugiej cena kryptowaluty może gwałtowanie spaść, czego doświadczyło w ostatnich latach na przykład wielu właścicieli Bitcoinów.
Jak zatem powinno wyglądać inwestowanie w kryptowaluty, których wartość daje szansę na zyski, dzięki wysokiemu potencjalnemu współczynnikowi zwrotu, ale też nie daje gwarancji zabezpieczenia przed dotkliwą stratą?
Strategia inwestowania w kryptowaluty – długofalowe inwestycje
W świecie kryptowalut od dłuższego czasu chętnie wybieranym modelem zarabiania jest długoterminowa strategia działania. Oznacza to, że kupujemy konkretną kryptowalutę, by sprzedać ją w dłuższej perspektywie. Nie zwraca się uwagi na krótkofalowe zmiany i wahania kursów, nawet jeśli pojawia się spadek o kilkadziesiąt procent. Niestety najczęściej wiąże się to mrożeniem kapitału na kilka lat, jeśli rozpoczęło się w bessie. Natomiast w czasie hossy niekiedy opłaca się sprzedać kupione krypto nawet po kilku miesiącach, by już móc cieszyć się z zysków.
Tego typu inwestycje to stabilność i mniejsza podatność na stres, wywołany chwilowymi zmianami na giełdach kryptowalutowych – a tych bywa naprawdę sporo! To schemat postępowania, w którym dobre rezultaty osiągają doświadczeni inwestorzy, ale sprawdzi się niejednokrotnie w przypadku początkujących inwestorów. Nawet jednak tak statyczna metoda inwestowania może wiązać się z ryzykiem, jeśli wytypuje się niewłaściwy projekt do zakupu. Warto zatem rozważyć dywersyfikację portfela i lokowanie środków w przynajmniej kilku kryptowalutach, przechowywanych w dobrze zabezpieczonym miejscu.
Krótkoterminowe strategie inwestowania na giełdzie kryptowalut
Na przeciwnym biegunie inwestowania w aktywa cyfrowe znajduje się handel kryptowalutami, czyli transakcje na wirtualnych pieniądzach, które mają generować zyski z różnic między ceną zakupu i sprzedaży na giełdach kryptowalutowych w krótkim czasie. O tym, czym jest trading, można już było przeczytać na naszym blogu.
Krótkoterminowi traderzy działają w bardzo wąskich oknach czasowych, na podstawie których wyróżnia się choćby:
- scalping (transakcje zamykane nawet po kilku minutach),
- day trading (domykanie transakcji w ciągu jednego dnia),
- swing trading (perspektywa kilku, kilkunastu dni).
Trading pozwala na zarabianie standardowe, ale też daje choćby możliwości wykorzystania dźwigni finansowej, by zwiększyć potencjalne zyski na rynku kryptowalut (co raczej jest dedykowane bardziej doświadczonym inwestorom).
Wiele osób traduje samodzielnie, w oparciu o swoją wiedzę, analizę rynku oraz ewentualnie narzędzia automatyzujące, jak choćby EazyBot (sposób na zminimalizowanie ryzyka straty).
Początkujący inwestor może również skorzystać z doświadczenia i umiejętności brokera. Jego praca opiera się na spekulacjach, które dotyczą konkretnych par kryptowalutowych – wystawia kontrakty terminowe, kontrakty na różnice cenowe etc., jest on jednak tylko pośrednikiem, kupującym na rzecz zlecającego mu działania inwestora.
Trading na kryptowalutach czy dłuższa inwestycja – co wybrać?
Jak zacząć inwestowanie w kryptowaluty? Czy lepsza jest długoterminowa inwestycja czy krótkofalowy trading? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, zdolności i doświadczenia, a także częściowo – od posiadanych środków. Dłuższy okres inwestowania posiadanego kapitału w świecie kryptowalut to spokój i stabilizacja, a także spory potencjał wzrostu. Może generować duże zyski (zwłaszcza gdy przeznaczy się większą pulę na start), choć oznacza mrożenie środków przez dłuższy czas i niesie ryzyko większych problemów w razie pomyłki – zwłaszcza gdy zapomni się o dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.
Trading to wariant, z którego korzystają inwestorzy preferujący działania dynamiczne. Daje szansę na szybsze zyski. Wymaga jednak doświadczenia i wiedzy, a także śledzenia rynku i trendów (analiza fundamentalna). Aby rozpocząć handel, nie trzeba mieć na koncie dużych kwot. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: “Bitcoin za 100 zł“. Eksperci twierdzą też, że skuteczną pomocą mogą się okazać narzędzia automatyzujące. To jednak wariant dla osób odpornych na stres i umiejących podejmować decyzję pod presją czasu, w trudnych momentach, gdy ryzyko straty bywa naprawdę duże, a każda sekunda potrafi diametralnie odmienić sytuację.
Inwestowanie w krótszej i dłuższej perspektywie – podsumowanie
Wbrew pozorom kryptowaluty potrafią zapewnić szansę na zyski, z których mogą się cieszyć zarówno doświadczeni, jak i początkujący inwestorzy. O miejscach do inwestowania można przeczytać w naszym artykule: “Gdzie najlepiej inwestować w kryptowaluty?“. Należy jednak z rozsądkiem podjąć decyzję o wyborze strategii, a także kontrolować zmieniające się trendy rynkowe, zgodnie z wybranym modelem postępowania. Każda bowiem kryptowaluta (Bitcoin, Ethereum czy dopiero wchodzące do obiegu projekty) daje szansę na zysk. Równocześnie jednak istnieje ryzyko straty, której nigdy nie da się w pełni wyeliminować.