Handel z dźwignią na kryptowalutach
10 sierpnia, 2023Giełdy kryptowalut – ranking
21 sierpnia, 2023Transakcje z udziałem wirtualnych aktywów zyskują na popularności w naszym kraju, dzięki szybkości, gwarancji bezpieczeństwa i anonimowości oraz szerokiej ofercie inwestycyjnej, różniącej się od tradycyjnych produktów finansowych. Wielkim udogodnieniem, łączącym świat krypto z naszą rzeczywistością, są coraz powszechniej dostępne bitomaty, na których chcielibyśmy się skupić w dzisiejszym tekście.
Czym są i jak działają bitomaty? Gdzie można je spotkać? Czy są bardzo popularne w Polsce? Jakie są ich zalety i ograniczenia? O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym tekście.
Czym są bitomaty – jak działa maszyna do wymiany bitcoinów?
Do czego służą bitomaty? To maszyny działające na podobnej zasadzie jak tradycyjne bankomaty. Ich nazwa pochodzi od połączenia słów „bankomat” i „bitcoin”, choć trzeba zaznaczyć, że nie służą one wyłącznie do tego, by wypłacić bitcoiny. Z ich pomocą możliwa jest wypłata gotówki. Zapewniają też szansę na to, by kupować i sprzedawać bitcoiny i inne kryptowaluty. W przypadku niektórych maszyn da się nawet wysyłać kryptowaluty z jednego adresu na drugi.
Podstawowa różnica polega jednak na tym, że bitomaty nie są połączone z kontami bankowymi i bankami. Przeprowadzają transakcje oparte na łańcuchach bloków (blockchain), dzięki czemu jesteś w stanie wypłacić środki zgromadzone w swoim portfelu, by zrealizować zyski osiągnięte z tradingu, lub zasilić swój portfel na potrzeby kolejnych transakcji na aktywach cyfrowych.
Jak wymienić posiadane cyfrowe aktywa – kod z numerem portfela i dostęp do telefonu
Jak działa bitomat i jak przebiega wypłata gotówki? Wbrew pozorom nie jest to specjalnie skomplikowane i wystarczy kierować się instrukcjami wyświetlanymi na ekranie urządzenia oraz mieć pod ręką swój telefon z dostępem do Internetu.
Jak wypłacić pieniądze, wykorzystując do tego bankomat bitcoin? Na ekranie urządzenia korzysta się z opcji sprzedaży kryptowalut. Następnie podaje się ilość bitcoina lub innej wybranej kryptowaluty, którą chce się wymienić. Transakcję należy uwierzytelnić kodem sms lub z pomocą e-maila. Następnie otrzymuje się kod QR prowadzący do portfela, na który będziesz musiał przelać swoje kryptowaluty. Na koniec wypłaca się gotówkę z wybranej walucie (dolar amerykański, euro, złotówki).
A jak z pomocą bitomatu przeprowadzić zakup bitcoina lub innych walut cyfrowych? Na ekranie wybiera się opcję zakupu kryptowalut, wybiera się swój portfel, skanując kod QR z aplikacji na telefonie – tam zostaną przesłane zakupione środki krypto. Na koniec w przypadku korzystania z takiej transakcji pozostaje jeszcze tylko wybrać kwotę bitcoina lub innej kryptowaluty i zakupienie jej z pomocą zdeponowanej gotówki lub poprzez przelew.
Sieć bitomatów w Polsce
Obecnie w naszym kraju możemy obserwować wzrost sieci bitomatów. Zgodnie z danymi prezentowanymi na stronie coinatmradar.com jest ich na ten moment 261 i znajdują się przede wszystkim w dużych miastach, jak Warszawa, Kraków, Katowice, Gdańsk czy Wrocław. Aby znaleźć najbliższy bitomat, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki Google lub mapki na wspomnianej już stronie.
Warto wspomnieć, że w naszym kraju działa kilka sieci bitomatów, które różnią się między sobą zakresem oferowanych usług i prowizjami. Do najważniejszych zaliczają się:
- Shitcoins.club (liczne lokalizacje, wysoki stopień anonimowości, dostęp do wielu kryptowalut),
- FlyingAtom (wiele punktów, promocje, większość popularnych walut cyfrowych),
- Cashify (wiele kryptowalut).
Prowizje kształtują się najczęściej na poziomie 3-4%, choć niekiedy mogą być wyższe. Warto zatem sprawdzić to przed przeprowadzaniem każdej transakcji, by nie narazić na wysokie koszty. Zazwyczaj najniższa kwota wymiany to 100 zł.
Zalety i ograniczenia związane z korzystaniem z bitomatów i handlem walutami cyfrowymi
Dlaczego warto korzystać z bitomatów? To w pełni legalne i powszechnie dostępne urządzenia, pozwalające zasilać swój portfel kryptowalutowy lub wypłacać zyski osiągnięte na handlu kryptowalutowym. Firmy obsługujące bitomaty podlegają ścisłemu nadzorowi i muszą posiadać niezbędne licencje, zgodne z przepisami polskiego prawa. Oznacza to, że transakcje są bezpieczne, umożliwiając wpłaty i wypłaty z dowolnego miejsca. Co więcej do pewnego poziomu (obecnie 1000 euro) działania nie wymagają obowiązkowej weryfikacji tożsamości, co pozwala zachować anonimowość podczas korzystania z bitomatów.
O czym jeszcze trzeba pamiętać? Ponieważ kryptowaluty charakteryzują się wysoką zmiennością kursową, właściciele bitomatów zabezpieczają się przed tym, naliczając wspomniane wcześniej prowizje, których wysokość może być różna – trzeba zatem to sprawdzić przed przystąpieniem do transakcji. Co więcej, o ile samo posiadanie kryptowalut nie niesie ze sobą obowiązku podatkowego (a tylko konieczność zgłoszenia faktu zakupu na stosownym druku w urzędzie skarbowym), to już wymiana kryptowalut na waluty tradycyjne wiążę się z koniecznością opłacenia 19-procentowego podatku od zysku ze sprzedaży kryptowaluty.
Szybka i bezpieczna wymiana kryptowalut na waluty fiducjarne – bitomaty w Polsce
Zakup i sprzedaż kryptowalut wcale nie musi być skomplikowana. W tym procesie wielkim wsparciem bywają bitomaty, dostępne w coraz większej liczbie punktów w naszym kraju. Dzięki nim z pomocą kodu QR i telefonu można wymienić środki zgromadzone w wybranej walucie cyfrowej na tradycyjne waluty – szybko, łatwo i bezpiecznie.
2 Comments
Witam serdecznie.
Wczoraj kupiłem bitcoin i wysłałem na swój portfel.
Nie ma do dzisiaj.
Jedna kwota na binance, druga na coinbase.
Proszę o pomoc.
Witam, zachęcam do kontaktu z Binance i Coinbase w tej sprawie, stron, które brały udział w tej transakcji.