Portfel sprzętowy krypto – co to takiego?
11 listopada, 2024W jakie kryptowaluty inwestować 2024
25 listopada, 2024Inwestowanie w krypto staje się coraz popularniejszą metodą pomnażania kapitału. Zakup i sprzedaż można realizować na wiele sposobów w wielu przestrzeniach – z giełdami i kantorami kryptowalutowymi włącznie. Oprócz samych procedur związanych z transakcją trzeba również zdawać sobie sprawę z zobowiązań wobec urzędu skarbowego.
Jak prawidłowo udokumentować zakup i sprzedaż kryptowalut? Kiedy należy to zrobić i o czym pamiętać jeszcze przed zbyciem waluty wirtualnej? Więcej na ten temat przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Uzyskanie przychodów z tytułu transakcji kryptowalutami
Choć waluty wirtualne w naszym kraju nie są uznane jako prawny środek płatniczy, to jednak mogą być stosowane jako produkty inwestycyjne, dzięki którym da się wygenerować zyski. Zgodnie z przepisami należy transakcje polegające na sprzedaży lub wymianie kryptowalut uwzględniać w swoim rozliczeniu PIT za dany rok podatkowy.
Jak powinno wyglądać rozliczanie kryptowalut? Zyski z nich są zaliczane do przychodów z kapitałów pieniężnych i na tej podstawie, zgodnie z przepisami podatkowymi, są opodatkowane stawką liniową 19%.
Które transakcje na kryptowalutach podlegają opodatkowaniu? Te, przy których osiągasz przychód, to znaczy zarabiasz dzięki wirtualnym aktywom. Do takich akcji zaliczają się:
- wymiana kryptowaluty na towar lub usługę,
- wykorzystanie kryptowalut do regulowania zobowiązań,
- wymiana kryptowaluty na prawo majątkowe.
Co ciekawe, wykorzystując kryptowaluty jako zwykły środek płatniczy można uniknąć opodatkowania dochodu z obrotu kryptowalutami.
Jak obliczyć wysokość podatku – sprzedaż kryptowalut a koszty uzyskania przychodów
Ważną sprawą, podczas obliczania wysokości należnego podatku, jest kwestia prawidłowego obliczenia podstawy do opodatkowania. W przypadku kryptowalut jest nią dochód uzyskany ze sprzedaży lub wymiany kryptowalut, czyli różnica między przychodem a tym, jakie były koszty uzyskania przychodu. Wspomnijmy, że oczywiście bierze się pod uwagę wyłącznie udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na daną transakcję.
Co się zalicza, a co nie do tych kosztów? Jako cenę zakupu rozumie się koszt zakupu kryptowaluty, a także związane z nią opłaty transakcyjne, jak choćby: prowizje dla giełdy kryptowalutowej lub kantoru, opłaty manipulacyjne od zakupu i sprzedaży krypto.
Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie wydatki związane z kryptowalutami mogą być określone kosztami uzyskania przychodu, a co za tym idzie – nie każdy koszt może pomniejszyć wysokość podstawy opodatkowania.
Do kosztów finansowania zakupu kryptowalut nie zaliczają się m.in.:
- koszty utrzymania portfela kryptowalutowego,
- opłaty transferowe z i na giełdę kryptowalutową.
Oczywiście nie zaliczają się do nich także wszelkie pożyczki, i związane z nimi opłaty manipulacyjne czy odsetki, zaciągnięte, by sfinansować zakup.
Kopanie kryptowalut a podatki – prawidłowe rozliczenie kryptowalut
O ile bez większego trudu da się sprawdzić, jakie są koszty nabycia kryptowalut oraz nie ma problemu z kosztami uzyskania przychodu z nimi powiązanymi, o tyle nieco trudniej określić, jak wygląda podstawa opodatkowania w przypadku sprzedaży cyfrowych aktywów pozyskanych przez kopanie.
Instytucje finansowe stoją bowiem na stanowisku, że w przypadku kopania kryptowalut do kosztów uzyskania przychodu nie można zaliczyć wydatków na zbudowanie koparki ani kosztów związanych z niezbędną do realizacji obliczeń energią elektryczną. Zgodnie z przepisami nie mogą być one uznane jako koszty uzyskania przychodu, przez co nie obniżają wysokości podstawy opodatkowania.
Podatek od odpłatnego zbycia walut wirtualnych – kiedy należy go zapłacić?
Podatek należy od odpłatnego zbycia waluty wirtualnej opłaca się wraz z innymi podatkami dochodowymi raz do roku, a nie po realizacji każdej transakcji. Uwzględnia się je w swoim zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-38, wypełniając rubryki związane z dochodami i kosztami oraz obliczeniem zobowiązania podatkowego. Wszystkie kwoty związane z transakcją należy oczywiście przeliczyć na złotówki na podstawie kursów średnich NBP z ostatniego dnia roboczego przed dniem uzyskania przychodu (albo poniesienia kosztu).
Co niezmiernie ważne deklarację należy złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym, nawet jeśli nie nastąpiła sprzedać, a tylko samo nabycie walut wirtualnych. Wówczas w zeznaniu podatkowym w danym roku podatkowym wykazuje się stratę, a w kolejnych latach można rozliczyć transakcję – nadwyżka kosztów uzyskania przychodów zostanie odliczona od przyszłych zysków związanych z walutą wirtualną.
Zakup kryptowalut lub wymiany kryptowalut a prowadzenie działalności gospodarczej
Wiele osób zastanawia się też, czy mogą rozliczyć podatek od kryptowalut w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Czy jest to w ogóle możliwe?
Zgodnie z polskim prawem podatkowym nabycie waluty wirtualnej jest kosztem, który możesz rozliczyć w ramach swojej firmy wyłącznie wtedy, gdy prowadzi się działalność powiązaną z obrotem kryptowalutami, np. kantor kryptowalut. W innym razie zakupy czy wymiany waluty wirtualnej są traktowane jako zyski kapitałowe, które rozlicza się oddzielnie.
Kryptowaluty i podatki – podsumowanie
Jeśli dochodzi do odpłatnego zbycia kryptowalut, oprócz cieszenia się z osiągniętych zysków, nie można zapomnieć o kwestii rozliczenia podatkowego transakcji, wykorzystując do tego odpowiedni formularz PIT. Należy pamiętać o wypełnieniu deklaracji również przy samym zakupie – wówczas zyskuje się szansę na odliczenie kosztów w następnych latach podatkowych.
1 Comment
[…] Więcej na temat obowiązku podatkowego oraz koniecznych deklaracji pisaliśmy w artykule: „Jak dokumentować zakup kryptowalut – podstawowe informacje”.Klasy […]