Kopanie kryptowalut – czy to się opłaca?
1 stycznia, 2024Aplikacje do zarabiania kryptowalut
15 stycznia, 2024Zarabianie na kryptowalutach jest możliwe, a odpowiednie działania potrafią stać się sposobem na solidny dochód pasywny. Wiele osób decyduje się na trading lub klasyczne inwestycje kryptowalutowe. Innym rozwiązaniem jest kopanie kryptowalut.
Co zrobić, by dać sobie możliwość wydobywania Bitcoinów i innych kryptowalut? Jak zrealizować to na stacjonarnych komputerach, a jak na telefonach? Jakie są wymagania sprzętowe i potencjalna rentowność wydobycia? Od czego opłacalność kopania kryptowalut zależy? Czego potrzeba do kopania kryptowalut? Czy zawsze kopanie wymaga znacznej mocy obliczeniowej? O tym, jak najlepiej przeprowadzać wydobywanie Bitcoinów, przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Jak kopać kryptowaluty – na czym polega wydobywanie kryptowalut?
W dzisiejszych czasach na całym świecie poszukiwanie dodatkowych sposobów na zarabianie lub wspomaganie domowego budżetu ma olbrzymie znaczenie. Sporo opcji pod tym względem dają kryptowaluty oparte na sieci Blockchain, w tym kopanie kryptowalut.
Z czym się to wiąże i jak działa kopanie kryptowalut (kopanie krypto)? Ma to kluczowe znaczenie w przypadku niektórych walut cyfrowych, w tym zwłaszcza Bitcoina. Jako kopanie rozumiemy proces polegający na weryfikacji i zatwierdzaniu transakcji w sieci Blockchain. Do tego celu potrzebujesz odpowiedniego sprzętu. Początkowo zbiera się informacje o transakcjach w łańcuchu bloków z ostatnich minut, a później wykonuje na nich obliczenia matematyczne. Wynik takiego działania jest później weryfikowany przez innych użytkowników. Za dostarczenie prawidłowego rozwiązania otrzymuje się nagrodę w postaci kryptowaluty.
Przy kopaniu Bitcoina czy innych kryptowalut w większości przypadków niezbędne są urządzenia mające dużą moc obliczeniową, by móc poprawnie wykonywać wszystkie działania (zdolność do rozwiązywania skomplikowanych problemów matematycznych), a w efekcie przeprowadzić proces wydobywania kryptowaluty. O ile jednak jeszcze kilka lat temu samodzielne wydobycie było znacznie prostsze, o tyle obecnie trudność wydobycia wzrosła, podobnie jak koszty (wysokie ceny energii elektrycznej; utrzymanie sprzętu). Z tego względu zdarza się, że górnicy zrzeszają się w pule wydobywcze, co potrafi przynosić korzyści, choć nie jest też wolne od wad i zagrożeń (mniejsza kontrola nad wydobyciem, ryzyko oszustwa).
Proces kopania kryptowalut – jakie podstawowe sprzęty są do niego potrzebne i jak zacząć kopać kryptowaluty na komputerach o dużej mocy obliczeniowej?
Gdy wiemy już, na czym polega kopanie kryptowalut, warto zastanowić się, jaki sprzęt jest do tego potrzebny.
Podstawą jest najczęściej dobra koparka. Najpopularniejsze do kopania kryptowalut są rozwiązania typu ASIC i GPU, o których pisaliśmy już w artykule: „Koparka kryptowalut – najważniejsze cechy sprzętu do kopania kryptowalut”. Koparki ASIC (ang. Application Specific Integrated Circuit) to specjalistyczne urządzenia, oparte na układach scalonych, przygotowane do wydobycia konkretnej kryptowaluty.
Czy zawsze trzeba stawiać na specjalistyczne urządzenia ASIC? Dodajmy, że niejednokrotnie są to dość drogie koparki. Bardziej uniwersalna jest koparka kryptowalut GPU (ang. Graphics Processing Units), czyli komputer wyposażony w karty graficzne o dużej mocy obliczeniowej niezbędnej przy kopaniu kryptowalut. Są to produkty zaprojektowane specjalnie z myślą o przetwarzaniu grafiki i obrazów. Składa się z dużej liczby rdzeni, co umożliwia równoległe przetwarzanie danych i realizację różnych zadań. Z pomocą tych kart graficznych można wydobywać różne rodzaje cyfrowych aktywów (m.in. Bitcoiny). Najczęściej nie jest to jednak klasyczny komputer osobisty – przy wydobywaniu kryptowalut trzeba jednak zainwestować w mocny, odpowiedni sprzęt komputerowy. W obu przypadkach potrzebne jest też oprogramowanie, pozwalające na mining.
Oprócz tego do kopania kryptowalut wykorzystuje się także jednostki obliczeniowe CPU, czyli Central Processing Unit – procesory takie posiadają kilka rdzeni, co daje możliwość realizacji kilku działań jednocześnie. Doskonale sprawdzają się choćby do realizacji obliczeń matematycznych (niezbędnych do kopania krypto), ale też porównywania dużych ilości danych.
Jak inaczej kopać Bitcoiny? Istnieją ponadto alternatywne rozwiązania, a wydobycie kryptowalut wciąż odkrywa nowe opcje. Jedną z nich jest możliwość kopania kryptowalut w chmurze, gdy opiera się na wynajmowaniu mocy obliczeniowej. Zmniejsza to koszty na start, nie trzeba bowiem inwestować w sprzęt do kopania BTC czy innych walut, a tylko płaci się za dostęp do przestrzeni wirtualnej.
Telefony do kopania kryptowalut – proces wydobycia na urządzeniach mobilnych
Możliwość wydobywania Bitcoina i innych kryptowalut istnieje także na urządzeniach mobilnych, jak telefony czy tablety. Niestety najczęściej ich wydajność nie jest duża, a efekty są znacznie słabsze niż wtedy, gdy zdecydujemy się na kopanie Bitcoina czy kopanie kryptowaluty innego typu na stacjonarnych komputerach. Może być to jednak ciekawa i dość tania opcja na rozpoczęcie przygody z miningiem, bez konieczności inwestowania w drogi sprzęt, który wyróżnia potężna moc obliczeniowa.
Jak zatem działa kopanie kryptowalut na smartfonie? Do wydobycia Bitcoina wystarczy dobry sprzęt (najlepiej z mocną baterią, gdyż jej zużycie zdecydowanie wzrośnie), na którym instaluje się specjalne aplikacje, jak Electroneum czy MinerGate. Co więcej wiele z dostępnych produktów łączy opcję wydobycia z innymi funkcjonalnościami, w tym z portfelem kryptowalutowym, co umożliwia bezpieczne przechowywanie kryptowalut.
Jakie kryptowaluty można kopać – nie tylko Bitcoin
Choć w kontekście kopania kryptowalut zwykło się mówić głównie o Bitcoinie, to jednak wbrew pozorom nie jest to jedyna kryptowaluta, którą można wykopać. Istnieje wiele alternatyw, które niejednokrotnie pozwalają uzyskać zdecydowanie lepsze rezultaty, a co za tym idzie – wyższe zyski.
Jakie krypto można zatem wykopać? Pod koniec 2024 roku do dyspozycji górników były choćby:
- Monero,
- Litecoin,
- Zcash,
- Dogecoin,
- Dash.
Co warto wiedzieć wydobywaniu kryptowalut wymienionych powyżej i jak wygląda ich proces wydobycia? Podstawą jest rodzaj potrzebnego wyposażenia. W większości przypadków, jak przy Bitcoinie, rekomendowane są koparki ASIC. Dotyczy to zwłaszcza Litecoina, Zcasha i Dasha, przy których można jednak działać również z pomocą GPU.
Przed podjęciem decyzji o wydobyciu warto też dowiedzieć się nieco więcej o konkretnych produktach.
Monero to moneta prywatności używana do bezpiecznych i anonimowych płatności. Wykorzystuje algorytm przyjazny dla CPU i GPU, nie współpracuje natomiast z ASIC. Litecoin zalicza się do najstarszych monet na rynku. Używa zmodyfikowanego kodu znanego z Bitcoina, który jednak zmieniono, by zyskać większą efektywność. Wydobywanie wyłącznie Litcoina nie zalicza się do najbardziej opłacalnych. Warto stosować z ASIC, a także rozważyć przystąpienie do wirtualnych spółdzielni wydobywczych (ang. mining pool). Zcash to kryptowaluta także oparta na kodzie Bitcoina. Ma swoje ograniczenia – nie jest w pełni kompatybilna z efektywnym ASIC, co jednak potrafi być pewną korzyścią dla początkujących górników, którzy nie chcą od razu kupować drogiego sprzętu ASIC przygotowywanego na zamówienie. Dogecoin to niezmiernie popularny memecoin, który może też przynieść zyski dla górników. Zazwyczaj nie wydobywa się go jednak samodzielnie. Najwygodniejszą opcją jest korzystanie z ASIC, choć nie ma też przeszkód, by dołączyć do spółdzielni z pomocą sprzętu GPU. Dash cieszy się sporą popularnością wśród początkujących górników, którzy zaczynają z GPU – warto jednak pamiętać, że z pomocą ASIC wydobycie ma szanse przynieść znacznie większe zyski.
Jak wygląda kopanie kryptowalut – podsumowanie
Czego trzeba do kopania Bitcoina i innych krypto? Do wydobywania kryptowalut (kopania kryptowalut) potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Można kopać krypto na komputerach, mających odpowiednią moc obliczeniową karty graficznej lub wyposażonych w specjalne układy scalone, przystosowanych do wydobycia konkretnych walut cyfrowych. A to niesie ze sobą dość wysokie rachunki. W przypadku Bitcoina czy innej kryptowaluty istnieje też możliwość kopania z pomocą telefonów, co jednak oznacza mniejszą efektywność i w perspektywie niższe potencjalne zyski.
Zanim podejmie się decyzję, o tym, czy chce się prowadzić wydobycie Bitcoina, warto dobrze przemyśleć strategię (kopanie samodzielne czy w ramach puli wydobywczej), a także przekalkulować wydatki związane z urządzeniami (zakup, eksploatacja), a także zużycie energii potrzebnej do kopania i chłodzenia komputerów (a obecnie koszt energii elektrycznej potrafi być wysoki). Pozwoli to oszacować opłacalność takiej inwestycji oraz określić, czy rzeczywiście warto się tym zająć i wprowadzić wydobyte monety do swojego portfela krypto.
1 Comment
[…] kopanie Bitcoina z pomocą specjalnych komputerów, o których pisaliśmy choćby w artykule: „Jak kopać kryptowaluty – praktyczny poradnik”. To sposób na zarabianie na kryptowalutach, choć trzeba pamiętać, że z czasem staje się to […]