Koparka kryptowalut – najważniejsze cechy sprzętu do kopania kryptowalut
25 grudnia, 2023Jak kopać kryptowaluty – praktyczny poradnik
8 stycznia, 2024Trudno kwestionować to, że zarabianie na kryptowalutach jest możliwe. Potrafi ono jednak przyjmować zróżnicowane formy, o czym niejednokrotnie pisaliśmy na tym blogu, oraz wiązać się z ryzykiem. Obok tradingu, inwestycji długofalowych wiele osób zastanawia się, czy wciąż kopanie kryptowaluty się opłaca.
I właśnie na tym chcielibyśmy się skupić w dzisiejszym wpisie, pokazując korzyści z kopania kryptowalut oraz ograniczenia płynące z takiego działania. Chcecie wiedzieć, na czym polega trudność wydobycia? O tym przeczytacie poniżej.
Na czym polega kopanie kryptowalut?
Kopanie Bitcoina czy niektórych innych kryptowalut to proces informatyczny, polegający na weryfikacji i potwierdzaniu transakcji w ramach sieci blockchain, co w efekcie prowadzi do uzyskania nowych jednostek kryptowalutowych.
Wszystko odbywa się w komputerach o dużej mocy obliczeniowej (tzw. koparki kryptowalut), które zbierają informacje z ostatnich 10 minut o transakcjach, których dokonano w ramach łańcucha bloków, by umieścić je w nowym bloku. Późniejszy krok to szereg skomplikowanych działań matematycznych. Jeśli uda się znaleźć na nie odpowiedź, wydobywca (górnik) dzieli się odpowiedzią, potwierdzaną przez innych uczestników. Poprawne informacje tworzą następny blok w ramach łańcucha, a ich autor otrzymuje nagrodę w postaci kryptowalut.
Jak zacząć kopać kryptowaluty – sprzęt o dużej mocy obliczeniowej to podstawa
Jeśli wiemy już, jak działa kopanie kryptowalut, na chwilę pochylmy się nad sprzętem, który jest do tego potrzebny. Przy wydobywaniu kryptowalut, do realizacji wspomnianych zadań matematycznych, konieczne są najczęściej koparki kryptowalut, mające dużą moc obliczeniową, wyposażone w bardzo mocne karty graficzne.
Urządzenia umożliwiające proces wydobycia muszą być bardzo sprawne energetycznie i wydajne, by realizować wszystkie niezbędne zadania. Znacząco różnią się też od tradycyjnych komputerów, co oznacza sporą inwestycję na start. Więcej o tym, jak powinna być zbudowana koparka kryptowalut pisaliśmy już w tekście: „Koparka kryptowalut – najważniejsze cechy sprzętu do kopania kryptowalut”.
Proces kopania kryptowalut (koparka kryptowalut) – jak kopać krypto?
Chcesz zająć się kopaniem kryptowalut? Istnieje kilka sposobów na stworzenie koparki kryptowalut i wydobycie krypto, każda z nich generuje inne koszty energii i ma inne wymagania sprzętowe.
Do najpopularniejszych na rynku kryptowalut zaliczają się:
- Kopanie GPU (jeden lub więcej procesorów graficznych, użycie mocnych kart graficznych) – duże zużycie prądu, spora moc wydobywcza (hashrate),
- kopanie ASIC (użycie układu scalonego) – energia elektryczna zużywana w mniejszym zakresie, największa moc wydobywcza,
- kopanie CPU (centralna jednostka obliczeniowa komputera) – niewielka wartość wydobywcza ze względu na małą moc procesorów,
- kopanie w chmurze (ang. cloud mining) – zakup mocy kopania bitcoinów na sprzęcie chmurowym.
Warto jeszcze wspomnieć, że ze względu na coraz większą trudność w wydobyciu bitcoinów lub innych kryptowalut opłacalność samodzielnego kopania coraz bardziej spada (i nie chodzi tylko o to, ile prądu zużywa koparka kryptowalut). O ile jeszcze kilka lat temu za swoją pracę dało się otrzymać nawet 50 BTC, obecnie wartość nagrody oscyluje na poziomie 6,25 BTC i wciąż będzie spadać ze względu na halving bitcoina, czyli zastosowany model ekonomiczny, w którym po osiągnięciu maksymalnej wartości konkretnych aktywów krążących w sieci, ich wydobycie spada o połowę. Dzieje się tak mniej więcej co cztery lata.
Z tego powodu coraz częściej można spotkać kopalnie zrzeszające grupy górników (tzw. pule wydobywcze), w których kilka osób wspólnie zajmuje się wydobyciem, by następnie podzielić się zyskami. Potrafi to generować większą szansę na zysk, ale też przynosi rozmaitej postaci zagrożenia, wynikające często po prostu z ludzkiej nieuczciwości. Dlatego też należy dobrze przemyśleć angażowanie się w wydobywanie kryptowalut i formę, w jakiej planuje się to robić jeszcze przed podjęciem decyzji.
Opłacalność kopania kryptowalut u progu 2024 roku – czy da się zarobić na wydobywaniu Bitcoinów?
Jaka jest rentowność kopania kryptowalut i czy warto mieć koparkę kryptowalut? Jeśli chce się zarabiać na kryptowalutach i szuka się odpowiedzi, czy na kopaniu Bitcoina da się zarobić, należy wybrać odpowiednią strategię kopania, a także zastanowić się nad wszystkimi kosztami, związanymi z:
- zakupem i utrzymaniem profesjonalnego sprzętu komputerowego,
- kosztami energii elektrycznej (na działanie koparki i urządzeń chłodzących),
- ewentualną koniecznością dzielenia się nagrodami i zagrożeniami wynikającymi z nieuczciwości innych górników,
- kwestiami zewnętrznych umów i mechanizmów ekonomicznych, jak halving.
O ile bowiem jeszcze kilka lat temu, nawet pomimo dużych kosztów na start i wydatków na energię elektryczną, kopanie przynosiło solidne zyski, o tyle obecnie rentowność wydobycia i zarabianie na nim staje się coraz trudniejsze. Dodatkowo stale rosnące koszty energii i inne formy dodatkowych kosztów zniechęcają wiele osób i sprawiają, że wydobycie krypto staje się mniej opłacalne i wymaga dokładnej analizy zysków i potencjalnych strat zanim podejmie się decyzję o kopaniu Bitcoinów.
Czy kopalnia kryptowalut to dobra inwestycja – podsumowanie
Kopanie kryptowalut to pomysł, który rozważa wiele osób, które chcą wejść na rynek kryptowalut i zacząć zarabiać. Żeby kopać kryptowalutę, trzeba mieć do tego solidne zaplecze. Podstawą jest oczywiście odpowiedni sprzęt komputerowy, którego moc obliczeniowa pozwala na rozwiązywanie skomplikowanych zadań matematycznych i w efekcie na kopanie krypto (wydobywanie Bitcoinów). W zależności od wybranej strategii koszt energii elektrycznej przy wydobyciu może się różnić. Wciąż jednak to kwestia utrzymania komputera i energia elektryczna stanowią największy wydatek, gdy oblicza się opłacalność kopania krypto.
O ile zatem mining jako taki to stosunkowo bezpieczna forma zarabiania na kryptowalutach, gdzie ryzyko zmian kursowych i niestabilności rynku nie wpływają tak mocno na potencjalne zyski, o tyle takie działanie wiąże się ze sporymi wydatkami (np. zużycie energii). Zanim zatem zostanie się górnikiem kryptowalutowym, trzeba dokładnie przekalkulować dostępne możliwości i sprawdzić, czy w danym przypadku ma szansę się to opłacić.
2 Comments
[…] szukać zysków w kopaniu kryptowalut, o którym mogliście przeczytać w naszym artykule: „Kopanie kryptowalut – czy to się opłaca?”. Innym rozwiązaniem jest kupowanie i sprzedawanie kryptowalut, gdy osiągają one korzystne […]
[…] tym, na czym polega i czy wciąż opłaca się kopać kryptowaluty, pisaliśmy już w artykule: „Kopanie kryptowalut – czy to się opłaca?”. Potrafi to wygenerować zyski, choć z biegiem czasu wymaga coraz większych nakładów […]