Czerwcowa promocja w EazyBot
3 czerwca, 2024Gdzie najlepiej kupować kryptowaluty
17 czerwca, 2024Bezpieczne przechowywanie kryptowalut ma olbrzymie znaczenie dla traderów oraz inwestorów długoterminowych. Do tego celu służą rozmaite portfele kryptowalutowe, których wiele można znaleźć na rynku. Pytanie brzmi, który z nich wybrać, by mieć pewność, że nasze środki nie będą zagrożone?
Jakie ryzyko może się pojawić w przypadku portfeli kryptowalutowych? Jakie są dostępne rodzaje rozwiązań? Czym się między sobą różnią portfele kryptowalutowe? Który z nich jest najbezpieczniejszy dla naszych cyfrowych aktywów i jak na ochronę środków wpływają prywatne klucze? Czy warto korzystać z portfeli sprzętowych? Czy lepiej sprawdzają się portfele internetowe? O tym, jak powinien przebiegać wybór portfela, przeczytacie poniżej.
Jak założyć portfel Bitcoin – na czym polegają portfele kryptowalut do przechowywania aktywów cyfrowych?
Korzystanie z mniejszych czy największych giełd kryptowalutowych, inwestowanie w cyfrowe aktywa sprawia, że w portfelu pojawiają się rozmaite monety. Pozwalają one na realizację płatności, budowanie pasywnego dochodu i realne zarabianie, o czym pisaliśmy już niejednokrotnie. Eksperci często zwracają uwagę nie tylko na samo obracanie kryptowalutami, ale też na bezpieczne przechowywanie ich. A pod tym względem rynek kryptowalut daje wiele możliwości.
Podstawową formą dla wielu osób bywają portfele giełdowe, do których trafiają środki po dokonaniu transakcji. Z jednej strony mogą być one bardzo wygodne, z drugiej nie dają jednak pełni bezpieczeństwa i nie zaliczają się do najlepszych portfeli.
Jak w ogóle działają portfele kryptowalutowe (giełdowe i inne)? To specjalne interfejsy, umożliwiające wysyłanie, odbieranie i zarządzanie wszystkimi zgromadzonymi aktywami cyfrowymi.
Do realizacji jakichkolwiek działań na kryptowalutach, znajdujących się w portfelu potrzeba dwóch specjalnych kluczy, czyli długich ciągów znaków, na które składają się liczby i litery. Zalicza się do nich:
- klucz prywatny,
- klucz publiczny (adres portfela).
Klucze publiczne to tak jakby specjalne adresy pozwalające na zidentyfikowanie portfela oraz podejrzenie znajdujących się na nim funduszy, oczywiście bez udostępniania danych osobowych właściciela. Klucze prywatne natomiast służą do obrotu kryptowalutami znajdującymi się w danym portfelu. To dzięki nim możliwe jest przeprowadzanie transakcji. Jak sama nazwa wskazuje dostęp do nich powinien mieć tylko właściciel danego portfela – utrata tego klucza sprawia, że tracimy dostęp do naszych pieniędzy.
Jak wybrać najbezpieczniejszy portfel kryptowalutowy?
Czym w ogóle powinno się kierować w świecie kryptowalut, jeśli chce się znaleźć bezpieczną opcję przechowywania swoich monet, czyli odpowiedni portfel kryptowalut? Podstawową kwestią, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest oczywiście bezpieczeństwo.
Wpływa na nie dwuskładnikowe uwierzytelnianie, co zmniejsza ryzyko włamań i kradzieży, ale też to, jak wygląda zarządzanie istotnymi elementami (jak klucze prywatne). Trzeba też sprawdzić, czy wybrany typ portfeli kryptowalut (a jest ich sporo, o czym opowiemy poniżej) jest w pełni kompatybilny z naszymi potrzebami:
- czy obsługuje wybrane kryptowaluty,
- czy pozwala na korzystanie i łatwy dostęp z urządzeń z konkretnym systemem operacyjnym.
Cały interfejs powinien być intuicyjny i wygodny w obsłudze. Ważna może się okazać obsługa klienta, w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów. Dobry portfel powinien mieć dobre opinie innych użytkowników. Musi zapewniać anonimowość i dbać o prywatność użytkownika. Przecież nie od dziś wiadomo, że pieniądze i inwestycje zdecydowanie lubią ciszę. W końcu, warto przyjrzeć się kosztom i opłatom – nie jest to może główny czynnik w porównaniu z bezpieczeństwem środków i danych, jednakże zawsze trzeba brać go pod uwagę zanim podejmie się finalną decyzję.
Najważniejsze rodzaje zabezpieczeń dla portfela kryptowalut – jak wybrać idealne portfele kryptowalut?
Gdy chce się znaleźć najlepszy portfel Bitcoin lub Ethereum, należy kierować się różnymi czynnikami, zawsze jednak koncentrując się na bezpieczeństwie. Co na nie wpływa i jak wybrać najlepsze portfele kryptowalutowe, dzięki którym da się wygodnie przechowywać kryptowaluty?
Bez względu na to, czy interesujemy się portfelem sprzętowym czy portfelem programowym, warto zwrócić uwagę na zastosowane w nich zabezpieczenia. Do najważniejszych zaliczają się:
- klucze prywatne,
- frazy odzyskiwania,
- hasła.
- dwuskładnikowe uwierzytelnianie (w tym użycie uwierzytelnienia biometrycznego),
- multisig (autoryzacja transakcji więcej niż jednym kluczem prywatnym).
Dzięki temu bezpieczeństwo przechowywania kryptowalut znacząco wzrasta.
Rodzaje portfeli kryptowalutowych – różne sposoby na przechowywanie środków (portfel sprzętowy, portfel mobilny, portfel miękki)
Istnieje wiele rodzajów portfeli kryptowalut – co daje szerokie pole do popisu, zapewniając szansę na znalezienie idealnego rozwiązania dla wszystkich użytkowników.
Jaki może być portfel krypto? Można choćby wprowadzić podział na takie rozwiązania, jak:
- portfele kryptowalut non-custodial,
- portfele krypto custodial.
Portfele typu non-custodial to warianty bez sprawowanej pieczy. Oznacza to, że portfel krypto przechowuje klucze prywatne, co daje kontrolę. Co ciekawe w tym przypadku klucze prywatne są łączone w jedną informację – frazę odzyskiwania (ang. Recovery Seed), który daje dostęp do posiadanych środków w razie zagubienia lub kradzieży. Inaczej działają portfele typu custodial, w których przekazuje się pieczę nad kluczami prywatnymi podmiotom trzecim, otrzymując w zamian dostęp do swoich środków z pomocą tradycyjnych sposobów logowania. Z jednej strony to olbrzymia wygoda, gdyż kto inny musi dbać o bezpieczeństwo kluczy prywatnych. Z drugiej wymaga to pewnego zaufania, że zewnętrzny operator nie stanie się ofiarą ataku hackerskiego lub sam nie wykaże się nieuczciwością.
Takie portfele dzieli się natomiast na:
- portfele gorące, ang. hot wallets (portfele online – wygodne i praktyczne),
- portfele zimne (portfele offline pozwalające na przechowywanie swoich kryptowalut, które łączą się z Internetem, gdy realizowane są transakcje kryptowalutowe).
Każdy z portfeli umożliwia wymianę kryptowalut (Bitcoin i inne kryptowaluty) dopasowaną do konkretnych potrzeb użytkowników.
Jak wybrać najlepszy portfel kryptowalut – inne podziały rozwiązań (najbezpieczniejszy portfel kryptowalut
Istnieje też inny podział portfeli. Wyróżnia się:
- portfele miękkie (portfele programowe),
- portfele sprzętowe (portfele twarde).
Portfele miękkie to na przykład portfele mobilne, czyli rodzaj zdecentralizowanych aplikacji mobilnych na telefon. Występują w wersji custodial i non-custodial. Inaczej działają portfele desktopowe. Taki portfel obsługuje się np. z poziomu komputera – instaluje się je bowiem właśnie na nich. Dodatkowym rozwiązaniem są portfele przeglądarkowe, funkcjonujące jako rozszerzenie przeglądarkowe, co ułatwia zatwierdzanie transakcji z pomocą jednego kliknięcia.
Inną opcją, by przechowywać cyfrowe aktywa, są portfele krypto typu sprzętowego. Portfele sprzętowe to często niewielkie urządzenia, które łączy się z komputerem za pośrednictwem portu USB lub kodów QR. Aby zrealizować transakcje na giełdzie krypto, wystarczy sprzętowe portfele krypto podłączyć do laptopa i dokonać zatwierdzenia swoich działań.
Z portfelami sprzętowymi łączą się również inne rodzaje rozwiązań. Istnieje bowiem inna, jeszcze prostsza opcja. Jest nią tak zwany portfel papierowy, czyli… karta papieru z parami kluczy (prywatne i publiczne), które zapisuje się jako ciągi znaków lub kody QR. Takie rozwiązania jak portfele papierowe są proste i wygodne, a przy tym darmowe. Zanim jednak podejmie się decyzję, który portfel kryptowalut wybrać, warto zwrócić uwagę na fakt, że niekoniecznie są one w pełni bezpieczne i wygodne w obsłudze.
Portfele sprzętowe, portfele typu custodial, portfel online na urządzenia mobilne, portfele gorące i zimne – podsumowanie
Jak wybrać najlepszy portfel kryptowalut? Jak najlepiej założyć portfel kryptowalut? Różne rodzaje portfeli kryptowalut dopasowują się do potrzeb indywidualnych każdego użytkownika. Dla jednych liczy się głównie mobilność, którą gwarantują portfele mobilne, zwolennicy skutecznego zabezpieczenia cyfrowych aktywów mogą korzystać z portfela krypto w trybie offline. Do wygodnego przechowywania swoich środków przydają się inne z najpopularniejszych portfeli krypto w wersji sprzętowej. Jedni przechowują klucze prywatne u siebie, inni wolą powierzyć je podmiotom trzecim.
Zawsze warto weryfikować opinie na temat portfela, a także poznać dostępne zabezpieczenia, które wspólnie z odpowiednimi ustawieniami i specyfiką pozwalają zapewnić komfortowe i spokojne przechowywanie posiadanych pieniędzy.