Gdzie kupić kryptowaluty za złotówki?
7 października, 2024Najpopularniejsze kryptowaluty – najważniejsze informacje
4 listopada, 2024Sposobów na inwestowanie jest wiele. Jedne są bardziej, inne mniej tradycyjne. Różne aktywa oferują także inne stopy zwrotu. Dzięki temu każdy inwestor może znaleźć opcję dla siebie, by zabezpieczyć posiadany kapitał, zbudować poduszkę finansową lub zaoszczędzić na przyszłość. Jednym z produktów, które przyciągają mniej i bardziej doświadczone osoby, stały się w ostatnim czasie kryptowaluty.
Zanim podejmie się decyzję o inwestowaniu w cyfrowe aktywa, warto poznać ich specyfikę, a także dokładnie sprawdzić, jak z nimi postępować oraz czy kryptowaluty są legalne w Polsce. O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Inwestowanie w kryptowaluty – długo i krótkoterminowe działania
Gdy mówimy o cyfrowych walutach (zakupie lub sprzedaży kryptowalut), mamy na myśli nie tylko działania przy usługach płatniczych w przestrzeni wirtualnej. To także bogata przestrzeń do lokowania posiadanego kapitału, co pokazaliśmy już niejednokrotnie. W jaki sposób inwestować w waluty wirtualne? Można to zrobić na różne sposoby, dopasowane do indywidualnych potrzeb, oczekiwań inwestycyjnych czy bieżących możliwości finansowych. Można po prostu zrealizować zakup waluty wirtualnej, by zachować ją w swoim portfelu przez dłuższy czas, a następnie sprzedaż z zyskiem. Innym rozwiązaniem jest zainteresowanie się szybszym obrotem kryptowalutami w ramach tradingu, w którym w krótkich odstępach czasu finalizuje się transakcje.
Co można zyskać, inwestując w kryptowaluty? To przede wszystkim sposób na ochronę środków przed skutkami wysokiej inflacji, a także szansa na pomnożenie posiadanego kapitału, zbudowanie poduszki finansowej i oszczędności na przyszłość. Kryptowaluty odznaczają się sporą zmiennością kursów, co może oznaczać wysokie stopy zwrotu z jednej strony, a z drugiej – większe ryzyko straty niż w przypadku konwencjonalnych inwestycji finansowych. Co więcej, wciąż kryptowaluty nie spełniają kryterium powszechnej akceptowalności, a także nie są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. A to może rodzić spore wątpliwości i obawy.
Aby zatem działać na tym dynamicznym rynku, trzeba posiadać sporą wiedzę oraz dobrze orientować się w szerszej sytuacji ekonomicznej. Oprócz tego warto zapoznać się z przepisami, którym podlegają kryptowaluty – w innym razie można narazić się na nieprzyjemne konsekwencje.
Czy kryptowaluty są legalne w Polsce – krypto a ustawa o obrocie instrumentami finansowymi
Co warto wiedzieć o tym, jak działa rynek kryptowalut? Zacznijmy od podstaw. Kryptowaluty są wirtualnym instrumentem finansowym (rozumianym jako cyfrowe odwzorowanie wartości), zdecentralizowanym i wykorzystującym łańcuchy bloków.
Choć takie aktywo cyfrowe formalnie nie jest prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP (Narodowy Bank Polski), zagraniczne banki centralne czy inne organy administracji publicznej, to jednak w Polsce transakcje w zakresie walut wirtualnych nie są zakazane i można je legalnie realizować. Nie jest to jednak powszechne na świecie, czego przykładem jest fakt, iż w takich krajach, jak Algieria, Bangladesz, Chiny, transakcje kryptowalutowe są nielegalne.
Wróćmy jednak na nasze podwórko. Jeśli nie chce się narazić na konsekwencje ze strony państwa, należy realizować działania na kryptowalutach (realizowanych w sieci blockchain) w zgodzie z przepisami prawa. W tym przypadku kluczowe regulacje znajdują się w ustawie AML (o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu). I choć w tym kontekście w samych kryptowalutach nie ma niczego nieodpowiedniego, to jednak zdarza się, że banki podchodzą nieufnie do transakcji z ich udziałem i niekiedy potrafią odmawiać realizacji przelewów, w obawie przed praniem brudnych pieniędzy czy finansowaniem innych nielegalnych działań.
Rynek kryptowalut a podatki w naszym kraju – co trzeba zrobić, jeśli podatnik nabył kryptowaluty?
Jeśli już ktoś zainteresuje się obrotem kryptowalut w Polsce i chciałby zarabiać z pieniądzem elektronicznym, trzeba pamiętać o kolejnych formalnościach, czyli kwestiach podatkowych. Zgodnie z przepisami w zakresie kryptowalut obowiązują standardowe stawki podatku – 19%. Obowiązek podatkowy występuje jednak dopiero wówczas, gdy nastąpi sprzedaż kryptowalut pozyskanych choćby z giełdy kryptowalut na rzecz prawnego środka płatniczego (np. PLN czy USD). Tak uzyskany dochód należy zgłosić w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-38.
Warto wiedzieć, że obowiązek wykazania kryptowalut w swoim portfelu dotyczy też osób, które nie osiągnęły z ich tytułu przychodów w danym roku. W przyszłości pozwoli to bowiem zaliczyć poniesione w ich przypadku koszty na rzecz obniżenia podstawy opodatkowania.
Wirtualne waluty a legalne inwestowanie – status prawny kryptowalut podsumowanie
Reasumując, w Polsce obrót kryptowalutami jest dozwolony i legalny, choć nie pozbawiony pewnych ograniczeń, wynikających z wczesnego etapu rozwoju i konserwatywnego podejścia do walut cyfrowych i transakcji z nimi powiązanych. Wciąż jednak można z ich pomocą zarabiać w sposób zgodny z przepisami. Warto jednak pamiętać o tym, że handel kryptowalutami to najczęściej inwestycje wysokiego ryzyka – rynek kryptowalut i same waluty cyfrowe wykazują się sporą zmiennością. Dlatego do każdej transakcji trzeba podejść z dużą dozą rozsądku, a także zadbać o prawidłowe rozliczenie jej oraz zadeklarowanie w urzędzie skarbowym, by nie narazić się na grzywnę.