Czy kryptowaluty są legalne?
28 października, 2024Portfel sprzętowy krypto – co to takiego?
11 listopada, 2024Rynek kryptowalut pełen jest rozmaitych projektów, które przyciągają wielu inwestorów, szukających ciekawych instrumentów finansowych, przydatnych do rozmaitych celów. Dla jednych to sposób na ochronę kapitału, dla innych plan na szybki zarobek lub dochód pasywny. W każdym z wymienionych przypadków trzeba wybrać właściwe cyfrowe aktywa. Na które się zdecydować? Dobrym rozwiązaniem wydają się zwłaszcza te najpopularniejsze kryptowaluty.
Jakie są najczęściej wymieniane kryptowaluty? Które mają najlepszą pozycję na giełdach pod względem kapitalizacji rynkowej? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Najpopularniejsze kryptowaluty nie tylko pod względem kapitalizacji rynkowej – podział na typy
Technologia blockchain pozwala na stworzenie różnych aktywów cyfrowych, które trafiają później na zdecentralizowane giełdy krypto, nad którymi standardowe instytucje finansowe nie mają nadzoru. Kryptowaluty przybierają wiele formy, a kategoryzacja wiąże się z rozmaitymi parametrami. Podstawowym jest oczywiście kwestia funkcji. Pod tym względem można wymienić takie rodzaje kryptowalut, jak:
- kryptowaluty płatnicze – do realizacji opłat i wymiany wartości (Bitcoin, Litecoin, Bitcoin Cash),
- tokeny platformowe – na platformach blockchain, gdzie umożliwiają tworzenie i uruchamianie inteligentnych kontraktów (Ethereum, Cardan, Binance Coin),
- tokeny użytkowe – dające dostęp do danych produktów czy usług w konkretnym ekosystemie (Filecoin, Chainlink),
- tokeny zabezpieczające – przedstawiające konkretne prawa wartości bądź udziały w danych aktywach (Polymath),
- stable coiny – ich wartość jest ściśle powiązana z klasycznymi środkami płatniczymi, np. odwzorowują waluty fiat, jak choćby kurs dolara amerykańskiego (USD Coin – USDC, Binance, Tether),
- meme coiny – aktywa zainspirowane memami sieciowymi (Dogecoin, Shiba Inu).
Zanim podejmie się decyzje zakupowe, warto zatem sprawdzić, czy dany projekt spełnia konkretne oczekiwania oraz wpisuje się w realne potrzeby inwestora.
Najpopularniejsze kryptowaluty – na co zwraca uwagę rynek kryptowalut
W przypadku każdej inwestycji, również w świecie kryptowalut, podczas wyboru aktywów, trzeba zwracać uwagę na wiele czynników, by ograniczyć ryzyko straty. Co sprawia, że dana kryptowaluta jest bardziej opłacalna do zakupu czy przeprowadzania transakcji?
Większość osób zwraca uwagę na sprawdzenie kryptowalut pod względem kapitalizacji. Jest to całkowita wartość rynkowa kryptowaluty, obliczana poprzez przemnożenie aktualnej ceny danej monety przez całkowitą liczbę dostępnych na rynku. Oznacza to zatem, że im wyższa kapitalizacja rynkowa waluty wirtualnej, tym stabilniejsza jej pozycja w świecie krypto. Parametr ten można sprawdzić na rozmaitych stronach i giełdach, gdzie jest podawany w czasie rzeczywistym. Monety o ograniczonej podaży (jak Bitcoin) mogą cieszyć się większym zainteresowaniem ze względu na szansę wzrostu wartości.
Równie ważne są jednak także inne aspekty. Znaczenie mają też informacje bazowe, jak fundamenty projektu, w tym zwłaszcza cele i zastosowanie czy grupa specjalistów, stojąca za danym projektem oraz ich wiarygodność, a nawet dostępne informacje o audytach bezpieczeństwa kodu. Sporo osób przy planowaniu inwestycji sprawdza także potencjalne opłaty transakcyjne na giełdach, by zweryfikować opłacalność danego zakupu.
Poznaj technologię blockchain i świat krypto – lista najpopularniejszych kryptowalut na całym świecie
Przejdźmy teraz do prześledzenia kilku najpopularniejszych kryptowalut na giełdzie w ostatnich latach. Jakie cyfrowe aktywa się do nich zaliczają?
Ranking oczywiście niezmiennie otwiera Bitcoin? W przypadku Bitcoina, który w 2009 roku stworzyła osoba lub grupa ukrywająca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, wielką zaletą jest ograniczona podaż (do max. 21 milionów), zdecentralizowanie i oparcie na Proof-of-Work.
Innym cennym aktywem jest Ethereum, które działa w oparci o mniej energochłonne Proof-of-Stake (Ethereum 2.0). W jego ramach pojawiają się tak zwane smart kontrakty, czyli samowykonujące się umowy, które są zapisane w kodzie, co pozwala na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji bez kontroli centralnej w ramach. Co więcej, niektóre inne kryptowaluty, jak BAT czy Chainlink, nie mają własnej sieci i są umieszczane na Ethereum.
Innym cennym aktywem w technologii Blockchain jest Solana – platforma Blockchain o dużej szybkości i niskich opłatach transakcyjnych. Można na niej znaleźć różne projekty, w tym nawet gry Blockchain.
Do popularnych kryptowalut, obok wymienionych wcześniej aktywów, zalicza się też Binance Coin, powiązany ściśle z giełdą Binance. Postawienie na własną kryptowalutę pozwala nie tylko na obniżenie opłat transakcyjnych, ale też szybkie i wygodne realizowanie transakcji.
Ciekawą opcją jest także Cardano – platforma skalowalna, o dużej efektywności energetycznej (Proof-of-Stake), co wyróżnia ją między innymi kryptowalutami.
Natomiast Litecoin bywa uznawany za alternatywę w stosunku do walut fiducjarnych, która odznacza się duża efektywnością i krótkim czasem potwierdzeń.
Największe monety na rynku kryptowalut – podsumowanie
Niektóre kryptowaluty wyróżniają się dobrą kapitalizacją rynkową, jak choćby Bitcoin i Ethereum. Mogą też mieć bogatą i stabilną historię lub dobrą efektywność energetyczną. Zdecydowanie częściej jako najlepsza kryptowaluta bywa wymieniana ta, która od dłuższego czasu jest już na rynku. W tej kategorii raczej nie stawia się na całkiem nowe projekty – nieprzewidywalne i pełne niespodzianek. Dla każdego jednak „najlepsza” może oznaczać coś innego – trzeba bowiem dobrać ją do tego, czego się potrzebuje.