
Giełdy kryptowalut bez weryfikacji
3 lutego, 2025
Polska kryptowaluta – czym warto się zainteresować w 2025 roku?
17 lutego, 2025Inwestowanie w kryptowaluty staje się jednym z kluczowych trendów w sektorze inwestycji i finansów. Zanim jednak wejdzie się na ten specyficzny rynek, trzeba zdobyć jak największą wiedzę na temat branży, inwestycji w krypto, ale też samych aktywów cyfrowych. Pod wieloma względami różnią się bowiem od klasycznie rozumianych środków płatniczych i inwestycyjnych.
Co warto wiedzieć o krypto? Czym w ogóle są tego typu produkty? Informacje na ten temat znajdziecie w dzisiejszym tekście.
Kryptowaluty (definicja) a Europejski Urząd Nadzoru Bankowego
Aby móc bliżej zgłębić temat kryptowalut, warto zacząć od podstaw, czyli zrozumienia, czym tak naprawdę kryptowaluty są. Definicja głosi, że są cyfrowym odwzorowaniem wartości, a dokładniej zdecentralizowanym pieniądzem wirtualnym, do wykorzystania w przestrzeni internetowej. Do zabezpieczenia transakcji realizowanych z pomocą kryptowalut stosuje się kryptografię. Co to, znaczy, że kryptowaluta jest zdecentralizowana? Decyzje dotyczącej jej podejmuje się kolektywnie, przez użytkowników, walidatorów i górników. Nie ma centralnej jednostki, która określałaby sposób działania czy wartość kryptuwaluty.
Co więcej, kryptowaluty nie są prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej. Nie muszą być też powiązane z walutą określonego kraju. Warto zauważyć, że Komisja Nadzoru Finansowego stwierdza, że choć w przypadku kryptowalut (np. Bitcoina) nie ma odgórnego nadzoru przy zakupie i sprzedaży cyfrowych aktywów, jednakże są one dostępnymi w obrocie instrumentami finansowymi.
Nie zapominajmy ponadto, że zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu waluty wirtualne są kwalifikowane jako element majątku, a przychody uzyskiwane z obrotu nimi są uznawane jako kapitały pieniężne. Ponadto mogą stanowić jednostki płatnicze wykorzystywane w różnych obszarach.
Do czego służą kryptowaluty – cyfrowe odwzorowanie wartości w praktyce
Jako korzystać z kryptowalut? Bywają wykorzystywane do przenoszenia, przechowywania (w ramach portfeli kryptowalutowych), ale też mogą podlegać handlowi elektronicznemu. Co więcej, choć nie są to prawne środki płatnicze, mogą służyć do gromadzenia majątku i tworzenia rezerw, poduszek finansowych i zabezpieczeń na przyszłość. Bywają też honorowane w rozmaitych usługach płatniczych. Dlatego stosuje się je w wirtualnym obrocie gospodarczym, do płatności na przykład w niektórych typach e-commerce. W końcu, gdy podejmie się decyzję o zajęciu się handlem kryptowalutami, można liczyć na dochód pasywny i dodatkowe zyski (bieżące lub w formie długofalowej inwestycji).
Jak działają kryptowaluty – skąd pochodzą, gdzie je przechowywać?
Kryptowaluty, będące cyfrową reprezentacją wartości, wykorzystują do działania technologię blockchain. Informacje, związane z poszczególnymi procesami, są zapisywane w następujących po sobie blokach danych. Blockchain to forma rozproszonej księgi rachunkowej.
Blockchain i inne kryptowaluty powstają na drodze miningu (wydobycia). Polega on na rozwiązywaniu skomplikowanych działań matematycznych z pomocą komputerów o dużych mocach obliczeniowych. Górnik, który rozwiąże je jako pierwszy, otrzymuje nagrodę, właśnie w postaci kryptowaluty.
Aby móc bezpiecznie posługiwać się takim instrumentem finansowym, trzeba zadbać o prawidłowe zabezpieczenie go. Do tego celu stosuje się portfele kryptowalutowe, działające w oparciu o dwa rodzaje kluczy (publiczne i prywatne).
Rodzaje kryptowalut – najważniejsze informacje
Jakie kryptowaluty można zakupić lub sprzedać? Do dyspozycji jest wiele różnych monet. Najpopularniejszy jest oczywiście Bitcoin, czyli pierwsza kryptowaluta, która obecnie bije rekordy wartości. Równocześnie występuje też szereg altcoinów, w tym: Solana, Ethereum. Do dyspozycji są też tokeny zabezpieczające lub użytkowe. Nie zapominajmy o walucie łączącej rozwiązania krypto i tradycyjne, czyli stablecoinach – cyfrowych aktywach, które są ściśle powiązane z konkretnym aktywem realnym, jak waluta czy kruszce.
Definicja kryptowaluty: Czy kryptowaluty mają przed sobą świetlaną przyszłość?
Na świecie każdego roku powstają dziesiątki nowych projektów związanych z kryptowalutami i Blockchainem. Służą do inwestycji, zabezpieczania transakcji lub wiążą się z branżą rozrywką. W niektórych krajach pojawiają się głosy, iż cyfrowe aktywa powinny stać się z wolna prawnym środkiem płatniczym, służąc choćby do budowania strategicznych rezerw finansowych.
Ich wielką zaletą jest anonimowość, niskie koszty realizowanych transakcji i globalna dostępność. Równocześnie jest to aktywo czysto cyfrowe, jego wartość jest zmienna, na co szczególnie muszą uważać inwestorzy i traderzy. Wciąż też kryptowaluty spotykają się z brakiem zaufania u ogółu społeczeństwa oraz grup rządzących.
Definicja kryptowalut – podsumowanie
Kryptowaluty to coraz prężniej rozwijane produkty, po które można sięgać z wielu powodów. Warto dobrze im się przyjrzeć, poznać zalety i wady. Wówczas stosowanie ich stanie się bezpieczniejsze i wygodniejsze – bez względu na przeznaczenie.