
Kryptowaluty definicja – co musisz o nich wiedzieć?
10 lutego, 2025
Najpopularniejsze kryptowaluty – jakie projekty cieszą się sympatią inwestorów?
24 lutego, 2025Rynek kryptowalut rozwija się naprawdę prężnie, każdego roku dostarczając nowe projekty, w które można zainwestować w ramach działań długofalowych bądź tradingu. Również w Polsce takie działania i aktywa cyfrowe cieszą się wielką popularnością.
Czy można znaleźć ciekawe kryptowaluty powstałe w naszym kraju? Jakie są najpopularniejsze waluty cyfrowe, w które można zainwestować? O tym przeczytacie poniżej.
Polska kryptowaluta – dynamiczny rozwój rynku kryptowalutowego
Wirtualne waluty zyskują na popularności. Choć nie jest to prawny środek płatniczy, to świetnie sprawdzają się jako aktywo inwestycyjne. Zainteresowanie ze strony inwestorów pojawia się nie tylko w przypadku największych projektów, ale też nowych monet i tokenów, które dopiero się rozwijają i wchodzą na giełdę.
Rynek aktywów cyfrowych rośnie na całym świecie, również w Polsce. Jak można wyczytać z danych zebranych przez Statista Market Insight, przewiduje się, że w 2028 roku wartość wszystkich transakcji kryptowalutowych może wynieść nawet 614,7 miliona dolarów, a liczba aktywnych użytkowników rynku ma szansę zbliżyć się do 8 milionów osób.
Polskie aktywa cyfrowe w branży kryptowalut
Osób, które wchodzą na giełdy kryptowalut, by sprzedać lub kupić kryptowaluty jest coraz więcej. Niestety, wciąż próżno szukać dużych projektów w zakresie kryptowalut rodzimego pochodzenia, które pokochaliby traderzy w kraju i poza jego granicami. Oczywiście z roku na rok pojawiają się nowe propozycje.
Największym polskim projektem pozostaje od dłuższego czasu Golem (GLM). To zdecentralizowana sieć obliczeniowa, w której użytkownicy mogli wynajmować moc obliczeniową. Stworzyła ona również własny token. Rozwój sieci obecnie nie jest aż tak intensywny, jak w początkowej fazie.
Innym projektem jest GameHash (GHX), który wykorzystuje blockchain, by monetyzować niewykorzystaną moc komputerów graczy.
Z kolei SmartKey (SKEY) łączy technologię blockchain z Internetem Rzeczy (IoT), pozwala to na automatyzację działania domowych instalacji i sprzętów za pośrednictwem smart kontraktów.
Z Polską powiązane są też inne projekty. Warto wspomnieć choćby o Lisk (LSK), rozwijanym przez Maksymiliana Kordka, a także Polkadot (DOT), którego twórca, dr Gavin Wood, ma polskie korzenie.
Polskie giełdy kryptowalut do sprzedaży walut wirtualnych
Choć samych projektów i kryptowalut pochodzących z Polski jest stosunkowo niewiele, to jednak na rynku kryptowalut działają inne podmioty gospodarcze – dobrej renomy giełdy kryptowalut wykorzystywane przez graczy na całym świecie. Za ich pośrednictwem można oczywiście nabyć Bitcoina i niejedną inną kryptowalutę. Do najpopularniejszych zaliczają się zwłaszcza Zonda Crypto i Kanga Exchange.
Więcej na temat polskich giełd kryptowalut pisaliśmy w artykule: „Polskie giełdy krypto – najważniejsze informacje dla traderów”.
Rynek kryptowalut – najpopularniejsze kryptowaluty na początku 2025 roku
Choć na polskim rynku krypto nie ma zbyt wiele rodzimych aktywów, na których już teraz dałoby się sporo zarobić, to istnieje wiele ciekawych projektów interesujących polskich traderów.
Do najczęściej wybieranych zaliczają się oczywiście giganci:
- Bitcoin (BTC),
- Ethereum (ETH),
- Bitcoin Cash (BCH),
- Ripple (XRP),
- Binance Coin (BNB).
Oprócz dominującego na rynku Bitcoina i innych altcoinów można jednak zdecydować się na inne projekty do transakcji kryptowalutowych czy inwestycji długoterminowych. Informacji na ich temat można szukać na giełdach, ale też w prasie branżowej, a nawet w mediach społecznościowych.
Można w tym miejscu wymienić choćby:
- Solaxy,
- Wall Street Pepe,
- CatSlap.
Więcej na ten temat można znaleźć w artykule: „W jakie kryptowaluty inwestować w 2024”.
Obowiązek podatkowy – kluczowe informacje
Bez względu na to, czy dołączając do świata kryptowalut chce się inwestować krótko- czy długoterminowo, czy planuje się przeznaczać środki na polskie monety, czy projekty zagraniczne – nie można zapomnieć o obowiązkach i złożeniu deklaracji w danym roku podatkowym. Co prawda obowiązki podatkowe występują dopiero w momencie wymiany kryptowaluty na prawny środek płatniczy. Mimo to deklaracja przy zakupie w danym roku jest niezbędna – pozwala na późniejsze odpisy, jeśli przedstawi się udokumentowane wydatki poczynione na dane kryptowaluty.
Rynek krypto w Polsce – przestrzeń do zyskownego zakupu kryptowalut
W Polsce spektrum opcji inwestycyjnych jest spore. Dla jednych dobrą przestrzenią do inwestowania jest giełda papierów wartościowych. Inni koncentrują się na nieruchomościach lub dziełach sztuki. W tym zakresie coraz więcej do powiedzenia ma świat kryptowalut.
Cały rynek krypto dynamicznie rośnie. Nic w tym dziwnego – po wcześniejszym założeniu konta, za sprawą jednego przelewu bankowego na giełdę można zacząć swoją przygodę inwestycyjną – w Polskie lub zagraniczne projekty.
Zanim jednak zacznie się działać, warto dokładnie sprawdzić projekty i oszacować zagrożenia. Inwestowanie w kryptowaluty wiąże się bowiem z potencjalną możliwością straty. Ryzyko związane z inwestowaniem w waluty wirtualne trzeba zatem zweryfikować, by przeznaczyć na zakup tylko tyle, ile jest się gotowym stracić.