Najlepsze Twoje boty w ostatnich 24 godzinach
7 sierpnia, 2024Staking – co to takiego?
19 sierpnia, 2024Bitcoin to najpopularniejsza z kryptowalut, którą kojarzy niemalże każdy, nawet jeśli na co dzień nie zajmuje się cyfrowymi aktywami. Równocześnie jest to środek przynoszący solidne zyski, choć początkowo jego wartość bynajmniej nie była tak spektakularna, jak w ostatnim czasie. Bitcoin miewał też swoje wzloty i upadki.
Chcecie wiedzieć, jaki był najwyższy kurs Bitcoina? Jak zmieniała się jego wartość na przestrzeni lat? Czy wciąż warto w niego inwestować? O tym przeczytacie poniżej.
Początki Bitcoina – jak to wszystko się zaczęło na rynku kryptowalut?
Rynek kryptowalut nie ma zbytnio długiej historii, a mimo to stał się w krótkim czasie ogromną siłą na całym świecie. Zwłaszcza Bitcoin działa na wyobraźnię milionów ludzi. I choć obecnie ma on niewyobrażalnie silną pozycję pod względem kapitalizacji rynkowej, początki wcale nie były aż tak spektakularne.
Sama koncepcja zdecentralizowanych środków płatniczych to jeszcze lata 90. ubiegłego stulecia. Pierwsze kryptowaluty powstały jednak dopiero w roku 2008. To również wtedy osoba lub grupa osób, ukrywających się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, opublikowała manifest „Bitcoin: Elektroniczny system pieniężny peer-to-peer” w dniu 31 października 2008. Tak narodził się Bitcoin, który zadebiutował na rynku w styczniu 2009, gdy Nakamoto wykopał pierwszy blok Bitcoina – zdecentralizowany, nie mający fizycznego odpowiednika, nie powiązany z takimi aktywami, jak waluty fiducjarne. Po raz pierwszy można było go natomiast kupić w październiku 2009, gdy za 1309 BTC trzeba było zapłacić… 1 dolara.
Kryptowaluta Bitcoin i kapitalizacja rynkowa – pierwsze lata a kurs Bitcoina z biegiem czasu
Aby stać się jego posiadaczem na samym początku, konieczne było samodzielne wydobycie bloku, dopiero z czasem zaczęły działać giełdy, które również się zmieniały. Początkowo wykorzystywano Mt. Gox, gdzie przeprowadzono większość transakcji. Pierwsza transakcja Bitcoina w tej przestrzeni miała miejsce w lipcu 2010. Ustalono wówczas kurs Bitcoina na poziomie 0,05 dolara.
Na przestrzeni lat cena Bitcoina stopniowo rosła. Nie obyło się jednak bez kryzysów, które wystąpiły choćby w roku 2011, gdy z projektu wycofał się Satoshi Nakamoto. Z czasem zaczęło dochodzić do upadków pierwszych giełd (Mt. Gox w 2014 roku). Pomimo tych perturbacji wartość cyfrowej waluty stopniowo rosła, dochodząc do granicy magicznego tysiąca dolarów za jednego Bitcoina w roku 2016.
Popyt i podaż Bitcoina (kurs BTC) – rekordowe wartości i spadki
Niezmiernie ważnym momentem dla wartości Bitcoina był rok 2017, gdy osiągnął on rekordowy poziom. Za jednego BTC można było otrzymać na giełdach kryptowalut ponad 19 665 dolarów. Niestety początek kolejnego roku to spadek Bitcoina, spowodowany olbrzymią presją społeczną po wcześniejszych spektakularnych wynikach. W 2019 wartość Bitcoina nie przekroczyła niestety 14 tysięcy, rosnąc od dołka na poziomie tylko 3 tysięcy dolarów.
Zmiany przyszły dopiero w roku 2020. Wówczas BTC wzrosło o 600%, ocierając się o granicę 30 tysięcy dolarów, by rok później 10 listopada 2021 wbić się na rekordowy poziom, gdy waluta cyfrowa osiągnęła wartość 68 744,03 dolarów. W kolejnych dwóch latach Bitcoin zaliczył drobne spadki, nie docierając do spektakularnej wartości z 2021. Widać jednak było stopniowe umacnianie się waluty i kolejne wzrosty.
Ostatnie lata – jaki jest kurs Bitcoina?
A jaką cenę Bitcoina mamy obecnie? Rok 2024 przynosi kolejne rekordy dla tej kryptowaluty. W marcu bieżącego roku Bitcoin osiągnął niebotyczną wartość 73 tysięcy dolarów. Obecnie utrzymuje się na nieco niższym poziomie. W połowie sierpnia cena za Bitcoin kształtuje się na poziomie ok. 58 tysięcy dolarów. Na najniższym poziomie był w styczniu tego roku, gdy jego wartość spadła poniżej 40 tysięcy dolarów.
Najwyższy kurs Bitcoina – czy warto inwestować w kryptowaluty?
Wiele osób zastanawia się wciąż, czy jeśli chcę zarobić, wciąż mogę kupić Bitcoin? Patrząc na zmiany i wyniki w sieci Bitcoin oraz na to, jaka jest aktualna cena Bitcoin, wydaje się, że nadal jest to aktywo inwestycyjne, które może przynieść zyski swojemu posiadaczami – choć raczej nie będą to w najbliższym czasie tak spektakularne przebicia, jak w pierwszych latach.
Wydaje się mimo to, że to ciekawa forma nie tyle środka płatniczego, co sposobu na inwestycję, dająca możliwość przechowywania wartości. Trzeba jednak zaznaczyć, że wysoka cena BTC sprawia, że mogą pozwolić sobie na zakup Bitcoina tylko najwięksi gracze. Pozostali mogą skupić się na nabywaniu części Bitcoina, waluty cząstkowej (Satoshi) czy monet powiązanych w sieci, jak Bitcoin Cash. Przed każdą taką inwestycją należy jednak dokładnie sprawdzić swoje możliwości, by mieć pewność, że przeznacza się na zakup tylko tyle środków, ile jest się gotowym stracić. Każda inwestycja to bowiem potencjalne ryzyko.