Najwyższy kurs Bitcoina – jak było, a jak jest teraz?
12 sierpnia, 2024Jak wypłacić kryptowaluty na konto bankowe?
26 sierpnia, 2024Istnieją różne sposoby zarabiania na kryptowalutach. Niejednokrotnie pisaliśmy już o inwestycjach długoterminowych, tradingu czy kopaniu kryptowalut. Dla użytkowników dostępne są też inne opcje. Zalicza się do nich między innymi staking.
Na czym polega staking i dlaczego niektóre kryptowaluty pozwalają na takie rozwiązanie? Jak to działa i kiedy można zacząć staking? Jakie korzyści potrafi on przynieść dla inwestora? Czy wiążą się z nim jakieś zagrożenia? A może jest to dobry pomysł na pasywny dochód? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.
Staking do walidacji transakcji – co to takiego w świecie kryptowalut?
Na rynku kryptowalut można zarabiać na różne sposoby. Jednym z nich jest staking swojej kryptowaluty, którą przechowuje się w portfelu – do celu inwestycji długoterminowej lub przeznaczenie części środków, z których reszta trafia do tradingu.
Na czym polega staking? Warto w tym miejscu przypomnieć, jak działają kryptowaluty. Zdecentralizowana sieć w technologii blockchain funkcjonuje bez pośrednictwa banku czy innej instytucji nadzoru finansowego. I w tym właśnie przydaje się staking, a dokładniej używany w tym przypadku mechanizm konsensusu (z ang. Proof of Stake).
Aby możliwe były weryfikacja i przetwarzanie transakcji, potrzebne jest wykorzystanie kryptowalut, które znajdują się w portfelach użytkowników, bez udziału osób trzecich, które przetwarzałyby płatności. Takie obstawianie kryptowalut zapewnia bezpieczeństwo sieci – uczestniczą w nim różne osoby z rozmaitych zakątków świata poprzez pożyczanie posiadanych środków do puli płynności w ramach Automatycznych Animatorów Rynku (AAM).
Na czym polega proof of stake – staking co to?
Istnieją różne mechanizmy potwierdzenia i weryfikacji przetwarzania transakcji w świecie kryptowalut. Jednym z podstawowych jest tak zwany mechanizm konsensusu Proof of Work, w którym potrzebna jest stakowana kryptowaluta. W tym przypadku sieć ma za zadanie rozwiązywać problemy, w oparciu o olbrzymią moc obliczeniową (zapewnianą m.in. przez górników), by zatwierdzić poszczególne działania na zdecentralizowanych giełdach. Tak działa na przykład Bitcoin.
W przypadku bardziej skomplikowanych kryptowalut, przy których wykonuje się rozmaite działania w ramach rozbudowanego środowiska, znacznie skuteczniejszy okazuje się Proof of Stake (PoS), który zwiększa efektowność i szybkość przetwarzania danych, niwelując wąskie gardła i obniżając koszty weryfikacji. Tak działa staking – dzięki tokenom użytkowników możliwa jest walidacja transakcji i potwierdzenie, że wszyscy działają w dobrej wierze i nie chcą oszukać systemu.
Stakowanie kryptowalut – czy można tak zarabiać na każdej kryptowalucie w sieci Blockchain?
Do stakowania kryptowalut niestety nie nadaje się każda kryptowaluta. Nie zezwalają na to wszystkie projekty kryptowalutowe. Dobrym przykładem jest wspomniany już wcześniej Bitcoin, który korzysta z mechanizmu Proof of Work.
Jeśli myśli się natomiast o stakingu kryptowalut, warto zwrócić się w stronę takich monet, jak Ethereum, Solana, Cardano czy Tezos.
Jak zacząć staking kryptowalut?
Nie ma większych ograniczeń, jeśli chce się rozpocząć przygodę ze stakowaniem kryptowalut – oczywiście poza kwestią dostępności takiego rozwiązania w przypadku kryptowalut, o czym pisaliśmy powyżej.
Jak zacząć? Warto sprawdzić konkretne zasady przy samej kryptowalucie, którą chce się przeznaczyć do tego celu. Regulaminy potrafią bowiem nieco się różnić. Mogą pojawiać się na przykład minimalne liczby tokenów. Istotna bywa też kwestia sprzętowa. Potrzebny potrafi się okazać dedykowany komputer, który będzie służył weryfikacji transakcji przez całą dobę, co oczywiście wiąże się z kosztami. Pamiętajmy, że doprowadzenie do przestojów weryfikacyjnych może oznaczać redukcję udziałów weryfikatora w mechanizmie stakingu.
Ciekawą opcją nie tylko dla początkujących bywa staking za pośrednictwem niektórych giełd kryptowalutowych. Wówczas przekazuje się po prostu pewną ilość kryptowalut ze swojego portfela na staking, bez konieczności posiadania i obsługi własnego sprzętu.
Korzyści i zagrożenia stakingu – nie tylko handel kryptowalutami
Dlaczego niektórzy decydują się na to, by stakować kryptowaluty? To bowiem szansa na potencjalne zyski i sposób zarabiania pieniędzy. Za każdą przeprowadzoną weryfikację transakcji w mechanizmie konsensusu weryfikator otrzymuje bowiem nagrodę, np. w postaci odsetek. Pozwala to zatem na uzyskanie pasywnego dochodu. Może się to przydać zarówno początkującym inwestorom, jak i bardziej zaawansowanym użytkownikom, którzy na przykład interesują się inwestycjami długofalowymi. Dzięki opcji obstawiania kryptowalut przez określony czas w ramach stakingu zyskuje się szansę na dodatkowe środki. Kryptowaluty są nie tylko bezpiecznie przechowywane, ale też zarabiają na siebie.
Co więcej, stokowana kryptowaluta pomaga zwiększyć bezpieczeństwo całej sieci i efektywność projektów w niej funkcjonujących. Poprawia się także odporność łańcuchów na wszelkie ataki w ramach wybranej kryptowaluty.
Czy można mówić o ograniczeniach i zagrożeniach płynących ze stakingu? Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że przeznaczenie części środków na weryfikację transakcji w ramach stakingu prowadzi do „zamrożenia” środków. Nie można ich wykorzystać na własne transakcje, co niesie ryzyko straty w razie ewentualnych zmian kursów na giełdzie. Dodatkowo, należy dokładnie czytać regulaminy, zanim podejmie się decyzje o stakingu. Mechanizm konsensusu może w konkretnych projektach wymagać nieco innych działań i wprowadzać ograniczenia.
Staking kryptowalut, osiąganie pasywnego dochodu, zarabianie na krypto – podsumowanie
Staking nie wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, a stanowi prosty sposób zarabiania pieniędzy. Stakowanie kryptowalut polega na udostępnianiu środków do weryfikacji transakcji w sieci Blockchain, za co uzyskuje się nagrody, stanowiące np. dochód pasywny dla użytkownika i posiadacza kryptowalut. Równocześnie trzeba pamiętać, że stakowanie kryptowalut wiąże się z ryzykiem zmian kursów i potencjalnej straty. Ma to kluczowe znaczenie w podejmowaniu decyzji finansowych, podobnie jak w przypadku innych inwestycji, które proponuje nie tylko rynek kryptowalut.