Rodzaje kryptowalut – kluczowe informacje
16 września, 2024🚀 -50% na plany EazyBot! Tylko do 28.09!
25 września, 2024W świecie kryptowalut można znaleźć rozmaite typy aktywów cyfrowych. Sprawia to, że wielu inwestorów może znaleźć coś dla siebie. Ciekawym produktem dla osób, które cenią sobie stabilność i nie potrzebują intensywnych zmian kursów w inwestycjach, mogą okazać się stablecoiny. I to na nich skupiamy się w dzisiejszym tekście.
Czym są stablecoiny? Jakimi cechami się wyróżniają? Jakie są ich rodzaje? O tym przeczytacie poniżej.
Stablecoin – co to takiego w ekosystemie kryptowalut?
Stablecoiny to niezwykły twór na rynku, choć wciąż pozostający kryptowalutami. Stablecoiny to bowiem środki cyfrowe, które są ściśle powiązane z innymi aktywami, często o charakterze materialnym. Można nimi handlować za pośrednictwem platform kryptowalutowych, a także wymieniać na nie posiadane tradycyjne krypto.
Emitenci stablecoinów dokładają wszelkich starań, by ich produkty wykazywały wysoką stabilność ceny, dzięki czemu świetnie sprawdzają się one do realizacji codziennych transakcji, a także zabezpieczenia środków zarobionych na giełdzie kryptowalut. Stanowią coś na kształt cyfrowej waluty w świecie krypto.
Rodzaje stablecoinów na rynku kryptowalut – czym się różnią i czy mogą być zabezpieczone czymś innym niż dolarem amerykańskim?
W zależności od tego, z jakimi aktywami są powiązane stablecoiny, wyróżnia się trzy podstawowe typy tokenów:
- fiat-backed (zabezpieczone walutą fiat – fiat currency, jak dolar amerykański, euro, funt brytyjski; ang. fiat collateralized stablecoins),
- crypto-backed (zabezpieczone innymi kryptowalutami),
- algorithmic (algorytmiczne),
- zabezpieczone towarami (metale szlachetne, ropa etc.).
W zależności od typu krypto i tego, jakimi aktywami rezerwowymi są one zabezpieczone, wykorzystuje inne metody uzyskania stabilnej pozycji rynkowej.
Jak uzyskuje się stabilność ceny stablecoinów?
W przypadku krypto zabezpieczonych walutami fiat wykorzystuje się dostępne rezerwy finansowe na poczet spłaty wierzytelności. Pozwala to doprowadzić do tego, że wartość krypto jest stabilna. Podobnie jest w przypadku kryptowalut wspieranych towarami, które reprezentują realne wartości.
Jak da się uzyskać stabilność jednej kryptowaluty inną? W tym przypadku jedna kryptowaluta stanowi zabezpieczenie kapitału drugiej.
Zabezpieczenie algorytmiczne natomiast opiera się na smart kontraktach i algorytmach matematycznych, co pomaga kontrolować ich podaż i popyt.
Zalety stablecoinów – dlaczego warto na nie postawić?
Jeśli ktoś interesuje się światem kryptowalut, stablecoiny są rozwiązaniem wyjątkowym, łącząc alternatywne przestrzenie inwestycyjne z rozmaitymi aktywami, jak choćby wspomniane waluty fiat (w postaci dolara amerykańskiego, funta brytyjskiego) czy szereg produktów, co pozwala uzyskać solidną stabilność cenową. Zawsze jednak należy pamiętać, że mimo mniejszej zmienności kursów wciąż jednak inwestor nie jest w pełni zabezpieczony – jak przy każdej transakcji inwestycyjnej.
Co jeszcze warto wiedzieć? Stablecoiny charakteryzują się transparentnością i wysokim poziomem zabezpieczeń, co gwarantuje umieszczenie ich na blockchainach. Wszystkie transakcje są zapisywane i weryfikowane, zwiększając zaufanie klientów.
W końcu stablecoiny potrafią stać się skutecznym środkiem ochronnym przed zgubnymi skutkami inflacji w krajach, gdzie lokalne waluty są mniej stabilne, a wartość dużych walut gwarantuje lepsze zabezpieczenie posiadanych środków.
Najpopularniejsze stablecoiny na rynku
Stablecoiny da się nabyć za pośrednictwem giełd kryptowalutowych oraz kantorów kryptowalut. Jakie aktywa wybrać? Do dyspozycji jest wiele produktów, wśród których warto wymienić choćby:
- USD Coin (USDC) – wydany przez Binance, działa głównie na łańcuchu bloków Ethereum; powiązany z dolarem amerykańskim,
- Tether (USDT) – działający na blockchainach Ethereum i Tron; również związany z dolarem,
- TerraUSD (UST) – zaliczany do stablecoinów algorytmicznych; związany z blockchainem Terra,
- Dai (DAI) – popularny w DeFi; zabezpieczony innymi kryptowalutami,
- Alloy (aUSDT) – powiązany ze złotem i dolarem amerykańskim.
Stablecoiny – co powinieneś o nich wiedzieć?
Przyszłość stablecoinów wydaje się wciąż rozwojowa. Gwarantują ochronę środków i większą stabilność niż inne krypto. W efekcie można zyskać ciekawy instrument inwestycyjny, ochronę przed inflacją oraz sposób na zabezpieczenie kapitału z nieco mniejszym ryzykiem niż w przypadku innych, bardziej zmiennych aktywów cyfrowych.