Co to są Bitcoiny – podstawowe informacje o największej kryptowalucie
9 września, 2024Stablecoin – co to takiego w świecie krypto?
23 września, 2024Liczba dostępnych na rynku kryptowalut jest olbrzymia. Każdego miesiąca rodzą się nowe projekty, dzięki czemu można znaleźć rozwiązania dopasowane do różnych potrzeb użytkowników, pragnących zastosować monety do wielu celów. Zanim podejmie się konkretne decyzje zakupowe, warto poznać rodzaje kryptowalut, by wybrać formę, która sprawdzi się najlepiej.
Jakie rodzaje kryptowalut może zaoferować rynek kryptowalut? Czym różnią się poszczególne produkty w technologii Blockchain? O tym przeczytacie poniżej.
Rodzaje kryptowalut: Bitcoin i inne monety – a czym polegają podstawowa różnica?
Gdy wybiera się kryptowaluty, w wielu przypadkach zwraca się uwagę na kwestię wielkości pod względem kapitalizacji rynkowej. Warto także zastanowić się nad funkcją, jaką chcemy, by dane aktywo mogło pełnić w naszym portfelu kryptowalutowym. Czy mają być to narzędzia inwestycyjne, środek płatniczy czy dodatkowe zabezpieczenie kapitału.
Co da się zyskać? Można sięgać po duże monety typu Bitcoin, który od pewnego czasu traktuje się głównie jako środek inwestycyjny, zabezpieczający posiadany kapitał przed skutkami inflacji. Innym pomysłem są rozwiązania z sieci Ethereum, które oferują nie tylko transfery środków, ale także tworzenie zdecentralizowanych aplikacji (z pomocą funkcji smart kontraktów).
Różnice pojawiają się też na etapie wykorzystywanego modelu działania i sposobu potwierdzania dodawanych bloków do łańcucha O ile Bitcoin stosuje Proof of Work – dość energoochłonny, to już na przykład Cardano czy Ethereum 2.0 stawiają na wydajniejszy energetycznie Proof of Stake.
Można rozpatrywać różnice w kryptowalutach pod względem szybkości transakcji, za którą odpowiadają różne protokoły – a to przekłada się na skalowalność i prędkość realizacji transakcji. Dobrym przykładem jest choćby produkt firmy Ripple stosujący protokół XRP Ledger, zapewniający niskie koszty i dużą prędkość na globalną skalę.
Monety (natywne kryptowaluty) i tokeny – co warto wiedzieć?
Gdy mówi się o różnych rodzajach kryptowalut, nie sposób nie wspomnieć o kwestii różnicy między monetami i tokenami.
Podstawowa definicja kryptowaluty mówi, że jest to wartość cyfrowa, do której zabezpieczenia stosuje się kryptografię, bez udziału scentralizowanych instytucji (np. bank centralny). Kryptowaluty dzielą się na dwa podstawowe rodzaje:
- monety,
- tokeny.
Moneta to kryptowaluta natywna w ramach określonego blockchaina. Jej przykładem jest choćby bitcoin, czyli jednostka dla systemu Bitcoina, albo ether, z którego korzysta sieć Ethereum. Z kolei tokeny to cyfrowe aktywa stosowane na innych, istniejących sieciach blokchain. Zazwyczaj monety stosuje się jako środki wymiany lub produkty gwarantujące bezpieczeństwo transakcji. Natomiast wielu posiadaczy tokenów chętnie korzysta ze znacznie szerszego wachlarza możliwości, które oferują różne projekty mające różną kapitalizację rynkową.
Ile jest rodzajów zdecentralizowanych aplikacji w technologii Blockchain?
Rodzajów kryptowalut jest naprawdę wiele, a wszyscy użytkownicy mogą korzystać z opcji oferowanych przez aktywa z całego świata. Trzeba tylko zastanowić się nad tym, jaką funkcję mają one pełnić.
Pierwotnie Bitcoin był stosowany jako środek płatniczy w przestrzeni wirtualnej. Obecnie można wymienić wiele dodatkowych funkcji, które mogą pełnić nowoczesne kryptowaluty. Zalicza się do nich choćby:
- zdecentralizowane aplikacje,
- kontrakty inteligentne.
Z biegiem czasu liczba dostępnych projektów wzrasta. Obecnie można mówić nawet o 23 000 różnych kryptowalutach, z których mogą korzystać użytkownicy.
Rodzaje kryptowalut – poznaj najważniejsze typy
Na jakie typy kryptowalut postawić? Wyróżnia się kilka głównych grup. Warto pamiętać, że niektóre kryptowaluty miewają szerszy wachlarz funkcji niż inne. Do najważniejszych rodzajów zaliczają się:
- kryptowaluty transakcyjne,
- tokeny użytkowe,
- tokeny bezpieczeństwa,
- monety prywatności,
- meme coiny,
- stablecoiny.
Kryptowaluty transakcyjne zapoczątkował Bitcoin. Ich podstawowym celem jest zapewnienie w pełni bezpiecznego transferu środków między użytkownikami sieci kryptowalutowej. Oprócz Bitcoina w tej grupie można wymienić choćby: bitcoin cash (BCH) czy litecoiny (LTC).
Z kolei tokeny użytkowe zapewniają dostęp do określonych produktów i usług, np. do finansowania działania systemu czy budowania lojalności użytkowników danej sieci. Taką rolę spełnia na przykład binance coin, służący do obniżania opłat transakcyjnych na giełdzie kryptowalutowej Binance.
Z kolei tokeny bezpieczeństwa stanowią cyfrową reprezentację klasycznych aktywów, jak akcje, nieruchomości czy inne tradycyjne instrumenty finansowe. Od wcześniej wymienionych aktywów użytkowych różnią się tym, że stanowią reprezentację prawa własności realnych środków.
Do różnych rodzajów kryptowalut zaliczają się także monety prywatności, przy którym zwraca się szczególną uwagę na prywatność transakcji i anonimowość użytkowników, używając do tego zaawansowanych technik kryptografii. W tej kategorii kryptowalut można wymienić choćby Monero czy Dash.
Specyficznym typem kryptowalut są meme coiny, które zawiera niejeden ranking kryptowalut. Co to takiego? To również cyfrowa moneta, która powstała jednak w formie żartu, w nawiązaniu do zjawisk z szerzej rozumianego rynku (np. śmiesznych filmików lub memów). W tym przypadku można zwrócić uwagę choćby na bardzo popularnego Dodgecoina.
Nieco innym spojrzeniem na zdecentralizowane finanse są stablecoiny. O ile bowiem klasyczne kryptowaluty nie oglądają się na tradycyjne instytucje finansowe, o tyle stablecoin ma gwarantować stałą wartość danego środka cyfrowego za pomocą powiązania go z tradycyjnym aktywem, jak waluty fiat (np. dolar amerykański, euro) lub kruszce. Sprawia to, że ich wartość charakteryzuje mniejsza zmienność cenowa.
Poznaj rodzaje walut cyfrowych – technologia Blockchain w praktyce
Większość kryptowalut może być używana jako środek płatniczy, inwestycyjny lub zabezpieczający posiadany kapitał. W zależności od wybranego rodzaju aktywów da się jednak uzyskać wiele dodatkowych możliwości. Zawsze jednak trzeba pamiętać o tym, że kupowanie kryptowalut może być obarczone pewnym ryzykiem. Dlatego zawsze należy podchodzić do tego z dużą dozą rozsądku.