Jakie krypto kupić – na co zwracać uwagę przy inwestowaniu?
2 września, 2024Rodzaje kryptowalut – kluczowe informacje
16 września, 2024Są takie kryptowaluty, które kojarzy niemal każdy, nawet jeśli nie jest zagorzałym zwolennikiem świata cyfrowych aktywów. Jedna z nich stała się dla wielu wręcz synonimem całego rynku kryptowalutowego. Mowa oczywiście o Bitcoinie, na którym chcielibyśmy się skupić w dzisiejszym artykule.
Czym jest i jak działa Bitcoin? Do czego można go wykorzystać i jak pozyskać? O tym przeczytacie w dalszej części tekstu.
Co to są Bitcoiny – trochę podstawowej wiedzy
Temat Bitcoina porusza opinię publiczną od pewnego czasu. Jedni widzą w nim przyszłość i szereg cennych perspektyw rozwojowych. Inni wciąż podchodzą dość niepewnie i z nieufnością. Dlatego warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej, by świadomie wyrobić sobie opinię.
Czym jest Bitcoin (BTC)? To zdecentralizowana waluta cyfrowa, którą stosuje się do realizacji szyfrowanych (kryptograficznych) transakcji finansowych w modelu peer-to-peer, nie opierając się na tradycyjnym systemie finansowym (poza nadzorem banku centralnego).
W przypadku Bitcoina można stwierdzić, że jest to tak naprawdę pierwsza kryptowaluta wprowadzona do obrotu i nadal funkcjonującą. Powstał w 2008 roku, a twórcą Bitcoina była osoba lub grupa osób kryjących się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto.
Liczba Bitcoinów jest ograniczona – ich podaż wynosi wyłącznie 21 milionów jednostek. Obecnie w obiegu znajduje się już niemal 20 milionów, co oznacza, że do wydobycia pozostał raptem 1 milion.
Kurs Bitcoina – ile trzeba zapłacić za kryptowalutę?
Cena Bitcoina bywała różna od chwili pojawienia się tej kryptowaluty na giełdach i w obiegu. Początkowo był to ułamek dolara. W 2011 roku jego wartość przekroczyła 1 dolara, by w 2021 roku przebić granicę 68 tysięcy dolarów. Więcej na temat zmian kursów Bitcoina pisaliśmy już w artykule: „Najwyższy kurs Bitcoina – jak było, a jak jest teraz?”.
Jak działa Bitcoin (BTC) i skąd się bierze – cyfrowe aktywa w technologii Blockchain
Kluczowym elementem w systemie Bitcoina jest oparcie tej cyfrowej waluty na technologii Blockchain – szeregu zdecentralizowanych łańcuchów bloków, do których dostęp mają wszyscy użytkownicy. Za jej pomocą można dokonywać transakcji: płacić Bitcoinami za transakcje, wymieniać je na inne kryptowaluty lub inwestować, o czym napiszemy też poniżej.
Jak Bitcoin działa? Podstawą, na której opiera się sieć Bitcoin, są koparki, czyli komputery o dużej mocy obliczeniowej, które są potrzebne do weryfikacji i zarejestrowania nowej transakcji. Kopaniem zajmują się górnicy indywidualni lub całe grupy, zrzeszone w celu łatwiejszego wydobywania nowych kryptowalut. Koparka każdego z górników nieustannie zajmuje się rozwiązywaniem problemów matematycznych. Jeśli dokona tego jako pierwszy, otrzymuje nagrodę w postaci nowych Bitcoinów. Działania górników są niezbędne do utrzymania sieci Blockchain i ciągłego weryfikowania i autoryzacji transakcji dokonywanych w jej ramach na kryptowalutach.
Jak zdobyć Bitcoina – transakcje Bitcoinami i inne metody pozyskiwania kryptowaluty
W jaki sposób da się pozyskać Bitcoina? Podstawową metodą jest wspomniane już kopanie Bitcoinów, które wymaga jednak sporej inwestycji w wysokiej jakości sprzęt oraz dbania o zapewnienie jego stałej łączności z siecią, by mógł sprawnie wykonywać zadania z Blockchain. A to oznacza spore wydatki na utrzymanie infrastruktury i opłaty za prąd.
W przypadku Bitcoina jest jeszcze kilka innych opcji. Można bowiem zakupić cyfrowe aktywa na kilka sposobów. Do najpopularniejszych zaliczają się:
- giełdy kryptowalut, z których często korzysta wielu użytkowników Bitcoina,
- kantory kryptowalutowe,
- bitomaty, czyli bankomaty z kryptowalutami.
Tak pozyskane aktywa przechowuje się w ramach specjalnie zabezpieczonych przestrzeni, określanych jako portfel Bitcoin (portfel kryptowalutowy). System Bitcoina daje zatem sporo opcji, by nabyć tę konkretną kryptowalutę, którą następnie da się wykorzystać na kilka różnych sposobów.
Do czego można wykorzystać Bitcoina – nie tylko giełda Bitcoin
Co można zrobić z pomocą Bitcoina? Po co właściwie warto go kupić? Początkowo posiadanie Bitcoinów wiązało się z alternatywnymi metodami płatności w przestrzeni internetowej. Krypto miało gwarantować większe bezpieczeństwo środków i danych uczestników transakcji, obniżenie jej kosztów oraz skrócenie czasu realizacji (przesyłanie środków odbywa się bowiem w czasie rzeczywistym).
Obecnie szeroki wachlarz możliwości na rynku kryptowalut wiąże się nie tylko z realizacja płatności Bitcoinami, choć oczywiście to również jest możliwe. Coraz więcej osób wykorzystuje BTC, by inwestować posiadany kapitał, ochrony jego wartości przed inflacją lub budowania dochodu pasywnego. Choć obecna cena Bitcoina jest wysoka, wciąż można zainwestować mniejsze kwoty, by zakupić jego ułamkową część za pośrednictwem np. giełdy kryptowalut. Po czasie, gdy zaobserwuje się wzrost ceny, da się sprzedać Bitcoin i zarobić (inwestycje krótko i długoterminowe).
Co więcej, dzięki użyciu Bitcoina można nie tylko dokonywać transakcji, ale też szybko i sprawnie przekazywać środki na całym świecie – bez wysokich kosztów i długiego czasu księgowania wpłat, które kojarzą się z tradycyjnymi przelewami międzynarodowymi realizowanymi przez konto bankowe.
Zalety Bitcoina – dlaczego tak wiele osób korzystać z sieci Bitcoin?
Czym wyróżnia się Bitcoin, gdy porówna się go do takich instrumentów, jak tradycyjne waluty? Podstawą jest zapewnienie wysokiego bezpieczeństwa i prywatności, co gwarantuje zdecentralizowana technologia Blockchain. Z jednej strony wszystkie transakcje są rejestrowane i łatwe do prześledzenia w publicznym rejestrze transakcji (rejestr Blockchain), z drugiej zapewniają bezpieczeństwo i anonimowość użytkowników korzystających z wirtualnej waluty. Z kolei do ochrony posiadanych środków potrzeba wyłącznie założenia portfela z odpowiednimi zabezpieczeniami.
Ponadto da się używać Bitcoinów na wiele sposobów – do realizacji transakcji, przesyłania pieniędzy czy inwestowania, w czym pomaga rosnąca cena Bitcoina.
A jakie są wady Bitcoina? To przede wszystkim aktywo cyfrowe, którego wartość bywa mocno zmienna i podatna na rozmaite trendy rynkowe. O bolesności spadków ceny przekonało się wielu inwestorów kilka lat temu. Obecnie, choć wartość rośnie i osiąga rekordowe wyniki, nie da się przewidzieć rozwoju sytuacji. Dlatego zawsze do każdej inwestycji należy podchodzić z dużą dozą ostrożności, a także dbać o regularne pozyskiwanie cennej wiedzy na temat kryptowalut, pomagającej w dokonywaniu transakcji, inwestowaniu czy tradingu.
Bitcoin – cyfrowa waluta przyszłości?
Choć nie każdy chce wydobywać Bitcoiny, to jednak dla wielu osób jest to ciekawe rozwiązanie przydatne do realizacji transakcji czy inwestowania. Wydawać by się mogło, że historia tej kryptowaluty nie jest bardzo długa, jednak pokazuje, jak wiele zmieniło się w świecie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Warto zatem mieć oczy szeroko otwarte i korzystać z nowinek, podchodząc do nich oczywiście z dużą dozą racjonalizmu.