Ile trzeba zainwestować w kryptowaluty?
1 maja, 2023Jak działają kryptowaluty – co trzeba wiedzieć, zanim rozpocznie się trading?
15 maja, 2023Kryptowaluty zyskały olbrzymią popularność w ostatnim czasie. Dla jednych stały się codziennym produktem finansowo-inwestycyjnych, dla innych wciąż pozostają nowinką technologiczną. Warto się z nimi dobrze zapoznać, gdyż na wielu płaszczyznach mogą już niebawem stać się ważną częścią naszego życia.
Czym są kryptowaluty? Jak działają kryptowaluty i czy rzeczywiście inwestowanie w nie to dobre rozwiązanie? Na czym polegają transakcje kryptowalutowe – czy warto kupić kryptowaluty? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Kryptowaluta – co to jest wirtualna waluta na giełdach kryptowalut?
Na rynkach finansowych stosuje się różne instrumenty, które mogą być wykorzystywane jako środki płatnicze, ale też produkty inwestycyjne, pozwalające zwiększyć swój majątek lub uchronić kapitał przed zgubnymi wpływami inflacji. Takie możliwości dają również kryptowaluty, mające sporo zalet w porównaniu do tradycyjnych usług finansowych.
Czym jest kryptowaluta? To rodzaj waluty cyfrowej (lub wirtualnej), bazującej na systemie kodów i własnej sieci, przeznaczonej do realizowania transakcji w postaci tak zwanych łańcuchów bloków (blockchain). Nie jest ona kontrolowana przez centralne jednostki, np. banki centralne.
Zgodnie z pierwotnymi założeniami kryptowaluty miały służyć jako alternatywny środek płatniczy w przestrzeni wirtualnej. Z czasem stały się jednak środkiem inwestycyjnym, dostępnym w specjalnych kantorach oraz na giełdach kryptograficznych – i wydaje się, że w dużej mierze taka będzie też przyszłość kryptowalut.
Co to są kryptowaluty – jak działają cyfrowe waluty?
Jak działa kryptowaluta? Obrót kryptowalutami między innymi na giełdach kryptowalutowych opiera się na kilku istotnych elementach. Za kontrolowanie gospodarki kryptowalutami odpowiada protokół peer to peer, czyli zdecentralizowana sieć, w której znajdują się ciągi zaszyfrowanych danych o transakcjach. Decentralizacja oznacza też, że kryptowaluty funkcjonują niezależnie od tradycyjnych systemów instytucji finansowych, banków i walut fiat (z pewnymi wyjątkami, jak stablecoiny).
W świecie kryptowalut niezbędna jest zaawansowana kryptografia, potrzebna do bezpiecznego realizowania działań z udziałem walut wirtualnych. Stosuje się choćby haszowanie i podpisy cyfrowe. Pierwsze z wymienionych działań ma na celu weryfikację integralności danych, utrzymanie struktury blockchaina, a także zaszyfrowanie adresów kont i transakcji konkretnych osób. Z kolei podpisy cyfrowe wykorzystuje się do udowodnienia posiadania szyfrowanych informacji bez konieczności ich ujawniania, co ma wielkie znaczenie choćby przy podpisywaniu transakcji.
Kryptowaluty a blockchain – co to takiego?
Jak już dało się zaobserwować powyżej, nie da się mówić o kryptowalutach bez blockchaina. Co to jest? Technologia blockchain to zdecentralizowana baza danych i lista transakcji realizowanych z pomocą kryptowalut. Każda kolejna transakcja jest zapisywana w blokach, a następnie dodawana do łańcucha bloków, które przechowuje się w układzie chronologicznym. Co niezmiernie ważne, bloki są trwałe, jawne i pozwalają na weryfikowanie zapisów.
Kopia blockchaina jest automatycznie pobierana na każdy nowy węzeł (komputer), dołączający do sieci, zgodnie z założeniami protokołu peer to peer. Nie pojawia się również konieczność wprowadzania centralnej jednostki z kompleksową bazą danych. Pozwala to zwiększyć bezpieczeństwo gromadzonych danych.
Jak pozyskać i przechowywać kryptowaluty?
Kryptowaluty, mające określoną wartość, można pozyskać na kilka sposobów. Najwięcej osób decyduje się na zakup już istniejących monet lub tokenów. Można to zrobić choćby za pośrednictwem kantorów kryptowalutowych bądź poprzez realizację transakcji na giełdach kryptograficznych (konieczność uiszczania opłat transakcyjnych). W tym drugim przypadku zakupy i sprzedaże da się wykonywać samodzielnie, z pomocą brokera, bądź używając narzędzi automatyzujących zamykanie zyskownych transakcji, jak choćby nasz EazyBot. Poprzez kupowanie i sprzedawanie w ramach tradingu da się osiągać spore zyski, obarczone jednak sporym ryzykiem straty, wynikającym z dużej zmienności kursu (co w przypadku kryptowalut jest dość znaczące).
Oddzielną metodą na pozyskanie wirtualnych środków kopanie kryptowalut (z ang. mining). Oznacza to proces scalania nowych transakcji na blockchainie w formie bloków, co pozwala pozyskać nowe monety, zwiększając tym samym ich liczbę na rynku. Aby możliwe było kopanie, należy zaopatrzyć się w specjalny sprzęt, mający dużą moc obliczeniową, i oprogramowanie, które będzie w stanie rozwiązywać zadania, które mogą być na koniec nagrodzone konkretną liczbą wybranych kryptowalut. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule: „Jak kopać kryptowaluty – praktyczny poradnik„.
Niektóre osoby działające na giełdach przechowują swoje monety właśnie tam. Znacznie bezpieczniejszą opcją jest jednak umieszczanie ich w specjalnych, zabezpieczonych portfelach (wariant offline lub online), do których posiadacz ma klucz prywatny. Przechowywanie kryptowalut poza samą giełdą zmniejsza ryzyko strat, wynikających z wahań kursów oraz zagrożeń, które niosą ataki hakerskie.
Giełdy kryptowalut a wirtualne środki – rodzaje i cechy kryptowalut
Waluta cyfrowa może przybierać mocno zróżnicowane formy. Najczęściej wyróżnia się coiny i tokeny. Na czym polega podstawowa różnica? Monety (coiny) przede wszystkim są tworzone na własnym blockchainie, co oznacza, że konkretna sieć jest tożsama z jedną kryptowalutą, np. Bitcoin. W przypadku tokenów jest inaczej, gdyż tworzy się je na innych blockchainach z pomocą smart kontraktów. Szczególnie dużo walut cyfrowych tego typu pojawia się choćby w sieci Ethereum.
Jakie rodzaje kryptowalut można wymienić? Najbardziej znaną kryptowalutą są Bitcoiny, czyli najstarsze kryptograficzne wirtualne pieniądze, wprowadzone do obiegu przez Satoshi Nakamoto. Oprócz nich z czasem pojawiły się także altcoiny (inaczej alternatywne kryptowaluty), wśród których warto wyróżnić Ethereum, Litecoiny czy Bitcoin Cash. Poza nimi występują oczywiście inne kryptowaluty. Można spotkać stablecoiny, czyli monety trwale powiązane z konkretnymi środkami finansowymi (np. dolarami amerykańskimi), co zwiększa ich stabilność. Równocześnie cały czas powstają nowe kryptowaluty, a ich wartości bywają zmienne, co pozwala uzyskiwać ogromne zyski dla inwestorów.
Wybór wirtualnych walut a nowoczesny rynek kryptowalut – kryptowaluty co to jest?
Waluty cyfrowe typu kryptowaluta przynoszą szereg możliwości pomnażania posiadanych środków zarówno dla początkujących inwestorów, jak i doświadczonych inwestorów. Dotyczy to zwłaszcza handlu walutą wirtualną na giełdach i spekulacji kursami poszczególnych par kryptowalutowych (sprzedaż lub zakup kryptowalut). Pozwala to niejednokrotnie uzyskiwać znacznie większe zyski niż w przypadku lokaty dołączonej do tradycyjnego konta bankowego, jest jednak również obarczone ryzykiem straty.
Dlatego też zanim rozpocznie się wydobywanie kryptowalut bądź podejmie się decyzję o inwestowaniu w kryptowaluty, warto jak najwięcej dowiedzieć się o nich, ostrożnie określić budżet, skorzystać ze wsparcia doświadczonych traderów, a także sprawdzić możliwości nowoczesnego oprogramowania, jak kryptobot EazyBot, by zoptymalizować swoje działania na rynku kryptowalut i jak najlepiej zabezpieczyć swój kapitał. Nie zapominajmy, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem straty.