
Polska kryptowaluta – czym warto się zainteresować w 2025 roku?
17 lutego, 2025
Kryptowaluty – przyszłość wirtualnych pieniędzy
3 marca, 2025Zainteresowanie kryptowalutami na początku 2025 roku zdecydowanie nie słabnie. Spore grono inwestorów zaczyna interesować się tym tematem, szukając dla siebie dodatkowej opcji na dywersyfikację portfela. Choć można oczywiście wejść w nowe projekty, które mogą (choć wcale nie muszą) przynieść w przyszłości spore zyski, wiele osób sięga raczej po sprawdzone rozwiązania i… najpopularniejsze kryptowaluty.
Jakie są obecnie najchętniej wybierane kryptowaluty? Czym się wyróżniają i co dzieje się na rynku kryptowalut? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym tekście.
Najpopularniejsze kryptowaluty – sytuacja na rynku kryptowalut
Choć Bitcoin, stworzony przez osobę lub osoby ukrywające się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, został wprowadzony na rynek stosunkowo niedawno, bo w 2009 roku, to jednak zdążył wiele zmienić w branży finansowej i inwestycyjnej – do spółki z innymi kryptowalutami, w tym Ethereum czy Litecoin.
Od tego czasu na rynku pojawiło się wiele nowych projektów, a przestrzeń ta nieustannie się rozwija. Jak przewidzieć, co wydarzy się za rok lub dwa? Do tego celu wykorzystuje się analizy techniczne dla inwestycji krótkoterminowych lub długoterminowych, opartych o dotychczasowe różnice kursów, ATH poszczególnych aktywów oraz aktualną sytuację na rynkach finansowych czy trendy w social mediach. W perspektywie nadchodzących pięciu lat zapowiada się, iż wzrost cen kluczowych kryptowalut zostanie utrzymany, również w przypadku Bitcoina, który pod koniec ubiegłego roku bił rekordy. Przewiduje się, że przy bardzo ostrożnych prognozach może on wzrosnąć o kolejnych 5% w stosunku do wartości z ostatnich miesięcy. Czy dojdzie jednak do kolejnego skoku i gwałtownego wzrostu? O tym przekonamy się w nadchodzącym czasie.
Technologia blockchain – dynamiczny rozwój i możliwości
W przypadku kryptowalut kluczowe znaczenie ma dalszy rozwój technologii blockchain, która jednoznacznie bywa kojarzona właśnie z transakcjami na cyfrowych walutach. To jednak nie jedyny obszar, w którym upatruje się jej przyszłość. Drzemie w niej duży potencjał, co dało się zaobserwować już w ostatnich latach.
Technologia blockchain (łańcuch bloków) odgrywa coraz większą rolę w:
- bankowości i finansach: kryptowaluty, przelewy międzynarodowe (np. Ripple), DeFi – użycie zdecentralizowanych aplikacji na platformach pożyczkowych czy stakingowych;
- umowach prawnych: usunięcie ryzyka podwójnych transakcji, zapisywanie praw własności do aktywów na blockchainie;
- cyberbezpieczeństwie: szyfrowanie przechowywanych danych, zabezpieczenie danych osobowych w przestrzeni internetowej;
- certyfikaty i dokumenty: ograniczenie fałszerstw dokumentów.
Ścieżek rozwoju wciąż jest wiele. Oprócz gamingu i branży rozrywkowej zaczyna się stosować blockchain także w sektorze medycznym. Nieustanny rozwój i oswajanie tej technologii sprawiają, że staje się ona coraz przyjaźniejsza wielu użytkownikom.
Rynek kryptowalut a najpopularniejsze monety i tokeny – postaw na technologię blockchain
Zwrot w stronę blockchaina, gwałtowny rozwój największych cyfrowych monet – to szansa na wzrost wartości wirtualnych pieniędzy. Jak sprawdzić, które z nich są obecnie najpopularniejsze? Oczywiście podstawą jest ich wielkość pod względem kapitalizacji rynkowej. Można to sprawdzić w przypadku Bitcoina i innych popularnych kryptowalut nawet w czasie rzeczywistym, na największych giełdach czy w kantorach.
W świecie kryptowalut można znaleźć wiele produktów. Większość projektów nie cieszy się wielką popularnością – nie uzyskuje zatem wysokich cen. Tak naprawdę dużą płynnością wyróżnia się raptem 20-30 opcji.
Na jakie waluty zwrócić uwagę w nadchodzącym czasie? Wśród stosunkowo nowych graczy na rynku warto wspomnieć o takich kryptowalutach, jak:
- Chainlink (zdecentralizowana sieć zapewniająca obsługę inteligentnych kontraktów na różnych blockchainach),
- Polkadot (zdecentralizowana platforma blockchain, pozwalająca na płynne udostępnianie aktywów między różnymi blockchainami),
- Avalanche (platforma blockchain do zdecentralizowanych aplikacji finansowych).
Wśród klasyków i największych graczy nie można nie wspomnieć o takich kryptowalutach, jak:
- Bitcoin (największa kryptowaluta bijąca obecnie rekordy pod względem wartości),
- Ethereum (globalna platforma z własną kryptowalutą).
- Cardano (platforma blockchain proof-of-stake dla ułatwienia inteligentnych kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji),
- Solana (platforma do zdecentralizowanych aplikacji i transakcji kryptowalutowych, posiada własną kryptowalutę),
- Binance Coin (kryptowaluta giełdy Binance, oparta na sieci Ethereum),
- Litecoin (kryptowaluta typu peer-to-peer działa w zdecentralizowanej sieci blockchain).
Wybór produktów jest spory. Przed podjęciem decyzji należy zawsze przeprowadzić dokładną analizę oraz prześledzić kursy. Każda inwestycja może bowiem wiązać się z ryzykiem straty.
Państwowe instytucje finansowe a cyfrowe pieniądze
Gdy mówi się o kryptowalutach, trzeba pamiętać, że nie są to prawne środki płatnicze. To produkty finansowe o zdecentralizowanym charakterze, które nie podlegają nadzorowi państwowych ani międzynarodowych instytucji. Pewnym pomostem w tym przypadku są stablecoiny, których wartość jest powiązana z jedną z walut fiducjarnych lub innymi aktywami tradycyjnymi. Przykładem takich aktywów jest choćby USD Coin, który reprezentuje w świecie krypto wartość jednego dolara i jest z nim ściśle powiązana – na jej wahania wpływa oczywiście zatem kurs dolara amerykańskiego. Jest on obsługiwany przez sieć Ethereum.
Równocześnie jednak w wielu krajach trwają prace nad wdrożeniem oficjalnych cyfrowych pieniędzy, które będą legalnym środkiem płatniczym. Sporo na ten temat pisaliśmy w naszym artykule: „CBDC – co to jest?”.
Zainteresowanie kryptowalutami – trend na przyszłość?
Kryptowaluty to produkty zyskujące coraz większą popularność w świecie inwestycji, choć sprawdzają się też do płatności czy realizacji szybkich przelewów międzynarodowych. Niektóre kryptowaluty osiągają bardzo wysoką kapitalizację rynkową. Jeśli chce się wejść w ten świat, warto zainteresować się którąś z najpopularniejszych kryptowalut. Zawsze też należy dokładnie kalkulować ryzyko – w obszarze inwestycji tradycyjnych i alternatywnych jest ono niestety nieuniknione.
Cyfrowe pieniądze rozwijają się póki co prężnie. Czas pokaże, w jaką stronę się rozwiną. Jak pokazaliśmy w tym artykule ścieżek dla kryptowalut, cyfrowych środków płatniczych i samej technologii blockchain jest naprawdę wiele.